W Poznaniu odbyły się warsztaty polsko-niemieckie na temat „Psychosocjalna interwencja kryzysowa”. W ciągu trzydniowego szkolenia jego uczestnicy mieli okazję zdobyć wiedzę na temat udzielania fachowej pomocy w sytuacji kryzysowej.
Warsztaty odbywały się od 12 do 14 marca w gmachu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Prowadzili je specjaliści w zakresie pomocy w sytuacjach kryzysowych. Prof. Frank Lasogga z Uniwersytetu w Dortmundzie jest psychologiem klinicznym, od wielu lat wykłada i prowadzi badania w dziedzinie pomocy psychologicznej w sytuacjach kryzysowych. Ks. Christoph Pompe z Diakonii Kościoła Krajowego Lippen jest psychoterapeutą, duszpasterzem kryzysowym oraz doradcą w zakresie duszpasterstwa w straży pożarnej.
W szkoleniu wzięło udział 16 osób pracujących m.in. w instytucjach kościelnych oraz służbie zdrowia. Uczestnicy warsztatów mieli okazje zdobyć wiedzę na temat rodzajów sytuacji kryzysowych, stresu pourazowego, traumy, pierwszej pomocy psychologicznej, duszpasterstwa i psychologii kryzysowej, komunikacji etc.
Organizatorami warsztatów w Poznaniu byli: Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Kościół Krajowy Lippe, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu (Zakład Medycyny Ratunkowej) oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu. Szkolenie współfinansowała niemiecka Akademie für Katastrophenschutzhilfe, Notfallmanagement und Zivilschutz.
Z ramienia Diakonii w warsztatach uczestniczyła dyrektor Wanda Falk. –
W przypadku katastrof takich, jak ta pod Szczekocinami, lub po wypadkach komunikacyjnych będziemy w przyszłości dysponować osobami mogącymi udzielać profesjonalnej pomocy psychologicznej – mówiła.
Uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikat potwierdzający ich udział. Zgodnie z planami Diakonii Polskiej szkolenie ma być kontynuowane w przyszłości.