Podczas dorocznego spotkania Stowarzyszenia Schwestern- und Brüderschaft des Evangelischen Johannesstifts dyskutowano o tolerancji, partnerstwie polsko-niemieckim oraz odpowiedzialności Kościoła we współczesnym świecie.
Doroczne Spotkanie Sióstr i Braci Diakonów odbyło się w Berlinie od 14 do 17 maja. Diakonię Polską, która utrzymuje partnerskie kontakty ze Stowarzyszeniem Schwestern- und Brüderschaft des Evangelischen Johannesstifts, reprezentował bp Jan Szarek.
Podczas dyskusji o tolerancji bp Szarek opowiadał o istnieniu i działalności „Dzielnicy tolerancji” we Wrocławiu. Bp Markus Dröge wygłosił referat „Odpowiedzialność Kościoła w społeczeństwie pluralistycznym”.
W programie spotkania odbył się też polsko-niemiecki wieczór partnerski „70 lat od zakończenia drugiej wojny światowej”. Był to czas na wypowiedzi świadków wojny i wypędzenia. Rozmawiano o trudnej historii pojednania oraz wymieniano przykłady autentycznego pojednania. Bp Szarek przedstawił krótką historię pojednania polsko-niemieckiego, a także pojednania Kościołów z obu krajów na przykładzie bp. Juliusza Burschego. Mówił też o polskim punkcie widzenia na to, czy rok 1945 był dla Polaków wyzwoleniem, czy nową niewolą.
Reprezentant Diakonii Polskiej poinformował również zebranych o bieżących problemach Polski i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Przekazał też pozdrowienia dyrektor Diakonii Polskiej Wandy Falk, która w swym liście skierowanym do uczestników spotkania napisała, że temat tolerancji staje się coraz ważniejszy w kontekście uchodźców przybywających do Europy. „70 lat po zakończeniu strasznej wojny jesteśmy wdzięczni za otwartość i wolność, którymi cieszą się nasze społeczeństwa europejskie. Z tą otwartością musimy się jednak przygotować na nowe wyzwania” – napisała dyrektor Diakonii Polskiej.