W Berlinie odbyło się Walne Zgromadzenie Eurodiaconii. Jego głównym celem było omówienie planu strategicznego Eurodiaconii na kolejne lata i rozumienia członkostwa. Była także możliwość wymiany informacji i doświadczeń oraz uczenia się od siebie.
Zgromadzenie odbyło się od 17 do 20 czerwca. Wzięło w nim udział 75 delegatów. Podczas spotkania eksperci z krajów członkowskich prowadzili warsztaty, które pozwalały zapoznać się z innowacyjnymi projektami i podejściem do opieki i polityki socjalnej.
Szczególnie dobrze zostało przyjęte seminarium dotyczące strategii Solidarność 2020. Solidarność 2020 to odpowiedź na strategię Europa 2020 przedstawioną przez Unię Europejską dla zapewnienia poprawy sytuacji socjalnej w Europie. Koncentruje się na pięciu celach w zakresie zatrudnienia, innowacji, edukacji, redukcji ubóstwa i kwestii klimatycznych. Pierwszym etapem inicjatywy było przyjęcie deklaracji podczas walnego zgromadzenia w czerwcu 2012. Seminarium stało się okazją do dyskusji, w jaki sposób połączyć koncepcję solidarności z polityką europejską oraz wesprzeć Unię Europejską w jej działaniach.
Podczas obrad zatwierdzono nowy plan strategiczny na najbliższe trzy lata, który nawiązuje do aktualnego planu, lecz jest poszerzony o ocenę oddziaływania, partnerstwo globalne i rozwijanie możliwości badań i gromadzenia danych.
Ważnym wydarzeniem tygodnia było przyjęcie nowego systemu składek członkowskich, który ma na celu określenie jasnych opłat dla wszystkich organizacji członkowskich Eurodiaconii. Przebieg rozmów był bardzo budujący i przyniósł zobowiązanie do solidarności i sprawiedliwego traktowania wszystkich członków.
Zgromadzenie było również czasem pożegnania: Jens Aage Bjorkoe, który był członkiem Rady Nadzorczej od 2009 r. zakończył swoją 4-letnia kadencję. Przez lata swojej aktywności oddał Eurodiaconii ogromną ilość swojego czasu, wiedzy i doświadczeń, jako doradca finansowy odegrał znaczącą rolę w rozwoju struktur finansowych organizacji. Spotkanie w Berlinie było okazją do podziękowania mu za jego pracę i poświęcenie. Rada Nadzorcza nominowała Carlę van der Vlist z Kerk in actie z Holandii do pracy w radzie, co zostało zatwierdzone przez obecne organizacje członkowskie Eurodiaconii.
Diakonię Polską na Walnym Zgromadzeniu Eurodiaconii reprezentowały: Wanda Falk, dyrektor generalna Diakonii Polskiej, oraz Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, koordynatorka Diakonii Krakowskiej.
Eurodiaconia jest międzynarodową wspólnotą chrześcijańskich organizacji
działających na rzecz solidarności, równości i sprawiedliwości. Jednym z
jej członków jest Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska
___________________Zobacz też: Eurodiaconia