Członkowie zarządu Johannesdiakonie Mosbach odbyli podróż studyjną po południowej Polsce. W ciągu kilku dni odwiedzili kilka placówek diakonijnych oraz były obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.
Goście z położonego w Badenii-Wirtenbergii Mosbach przebywali w Polsce od 2 do 6 sierpnia. W podróży wzięli udział Hanns L. Förschler (przewodniczący zarządu), Jörg Huber, ks. Richard Lallathin i Alexander Pater. Wyjazd zorganizował doradca Diakonii Polskiej ks. Klaus-Dieter Kottnik.
Pierwszego dnia wizyty niemieccy goście przyjechali do Dzięgielowa, gdzie odwiedzili Diakonat „Eben-Ezer” oraz Ewangelicki Dom Opieki „Emaus”. Spotkali się z proboszczem miejscowej parafii luterańskiej ks. Markiem Londzinem i jego rodziną, a także wzięli udział w niedzielnym nabożeństwie, podczas którego kazanie wygłosił ks. Kottnik.
Następnego dnia goście z Mosbach odwiedzili świetlicę dla osób niepełnosprawnych w Ustroniu. Chwalili pracę Katarzyny Gluzy i jej zespołu oraz podziwiali ich działania w istniejących warunkach finansowych. Kolejnym miejscem, które odwiedzili, było nowe centrum parafialno-diakonijne w Drogomyślu, gdzie rozmawiali z ks. Karolem Macurą i współpracownikami parafialnej diakonii na temat obecności i pozycji osób niepełnosprawnych w parafii oraz konwencji ONZ dotyczącej praw osób niepełnosprawnych.
Trzeci dzień podróży został przeznaczony na wizytę w byłym obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, która głęboko poruszyła gości z Badenii-Wirtenbergii. Odwiedzili oni też Kraków, gdzie zapoznali się z historią miasta, m.in. z obecnością w nim ewangelików i Żydów.
Ostatnim celem podróży był Wrocław. Przedstawiciele Johannesdiakonie, oprócz zwiedzenia miasta, zapoznali się z miejscową działalnością diakonijną, którą zaprezentowali Maciej Lis wraz z młodym zespołem pełniącym obowiązki kierownictwa Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji. Duże uznanie gości wzbudziła różnorodność pracy diakonijnej na rozległym terenie.
–
Niemieccy goście byli pod wrażeniem jakości pracy diakonijnej w Polsce, serdeczności ludzi, otwartości rozmówców i wielkiego rozwoju kraju od czasu politycznego przełomu. Okazali także zainteresowanie dalszą współpracą i możliwością wsparcia pracy diakonijnej w Polsce – opowiada ks. Klaus-Dieter Kottnik.
Ustalono, że w 2015 r. (prawdopodobnie w czerwcu lub październiku) zapoznają się z pracą wśród osób niepełnosprawnych na Warmii i Mazurach. Wspólnie z Diakonią Polską zostanie zaplanowane dla księży i zainteresowanych członków parafii jednodniowe seminarium na temat konwencji ONZ dotyczącej praw osób niepełnosprawnych i jej znaczenia dla ewangelickich parafii w Polsce.
–
Niemieccy uczestnicy podróży studyjnej są bardzo wdzięczni za wyjątkowe doświadczenia i spotkania, które przeżyli podczas wizyty w Polsce. Prosili o przekazanie podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wyjątkowej podróży, szczególnie Diakonii Polskiej – mówi ks. Kottnik.