Diakonię Polską odwiedzili przedstawiciele Diakonie Württemberg. Goście z Niemiec mieli możliwość zapoznania się z aktualną działalnością Diakonii Polskiej. Rozmowy dotyczyły sytuacji uchodźców i problemów socjalnych w Polsce, a także dalszej możliwej współpracy obu organizacji. Ponadto odwiedzili Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie i Fundację La Strada.
Diakonie Württemberg reprezentowali Birgit Susanne Dinzinger, kierująca działem Migracji i Diakonii Międzynarodowej (Migration und Internationale Diakonie), oraz Pétur Thorsteinsson, dyrektor programu Nadzieja dla Europy Wschodniej (Hoffnung für Osteuropa). W Warszawie przebywali od 16 do 19 sierpnia.
Diakonia Polska od lat współpracuje z Diakonie Württemberg, szczególnie w ramach programu Nadzieja dla Europy Wschodniej. W spotkaniach z delegacją niemiecką uczestniczyli z ramienia Diakonii Polskiej dyrektor Wanda Falk, prezes bp Ryszard Bogusz, a także pracownicy. Rozmowy dotyczyły działalności Diakonii Polskiej, jej projektów, zaangażowania na różnych polach, w tym w pomoc uchodźcom. Omówiono też przebieg dotychczasowych wspólnych projektów i możliwości dalszej współpracy.
Goście z Wirtembergii odwiedzili wraz z pracownikami Diakonii Polskiej Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie i Fundację La Strada. Centrum Pomocy Humanitarnej jest największym w Polsce centrum recepcyjnym dla uchodźców z Ukrainy. Działa od początku marca. Obecnie przebywa w nim ponad 3,3 tys. osób. Jest to punkt relokacji – z działającego tam dworca autobusowego uchodźcy mają możliwość wyjechania do miejsc zakwaterowania w różnych państwach. W centrum zapewnione są posiłki, funkcjonuje szpital i szkoła, udzielane jest wsparcie psychologiczne. Diakonia Polska kilkukrotnie wsparła uchodźców tam przebywających, przekazując m.in. żywność, odzież, środki higieny, zabawki, sprzęt medyczny.
Fundacja La Strada od 1995 r. działa na rzecz przeciwdziałania handlowi ludźmi i niewolnictwu. Podejmuje inicjatywy z zakresu prewencji, wsparcia ofiar, edukacji. Prowadzi m.in. Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla ofiar handlu ludźmi. Podczas prezentacji przedstawicielka fundacji zwracała uwagę, że ofiarami handlu ludźmi padają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni – i jest to coraz częstsze zjawisko.
Ponadto przedstawiciele Diakonie Württemberg mogli zapoznać się z działalnością Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i jego partnerstwami zagranicznymi, działalnością na rzecz uchodźców Światowej Federacji Luterańskiej, a także z projektem wsparcia uchodźców prowadzonym przez Diakonię Polską we współpracy z Diakonie Katastrophenhilfe. Obejmuje on program wsparcia finansowego dla ponad 19 tys. uchodźców, a także wsparcie parafii ewangelickich, które przyjęły uchodźców pod swój dach.
– Jako Diakonia Polska mamy bardzo dobre doświadczenia ze współpracy z Diakonie Württemberg. Zrealizowaliśmy razem wiele projektów pomocowych, m.in. na rzecz dzieci i młodzieży, osób z niepełnosprawnościami czy pilotażowy projekt FairCare, którego celem było propagowanie uczciwych warunków pracy w sferze opieki domowej. Cieszę się, że ta współpraca pomiędzy naszymi diakonijnymi organizacjami będzie się dalej rozwijać, wychodząc tym samym naprzeciw współczesnym wyzwaniom społecznym. Jest to wyraz naszej solidarności z osobami, które znalazły się w potrzebie – mówi dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk.