Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Wizyta studyjna w Bielefeldzie

2 sierpnia 2012

Wizyta Diakonii Diecezji Katowickiej w Johanneswerk w Bielefeldzie (fot. Diakonia Katowicka)

Spotkanie studyjne w Bielefeldzie (fot. Diakonia Katowicka)

Przedstawiciele Diakonii Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz władz miejskich Katowic odpowiedzialni za politykę społeczną w mieście wspólnie odwiedzili Johanneswerk – jedną z największych niemieckich instytucji diakonijnych z siedzibą w Bielefeldzie.

Wizyta odbyła się od 3 do 5 maja. W skład polskiej delegacji ze strony kościelnej weszli: bp Tadeusz Szurman – zwierzchnik Diecezji Katowickiej, a zarazem prezes diecezjalnej Diakonii, Bożena Polak – radczyni Konsystorza, ks. Jan Kurko – proboszcz parafii w Bytomiu-Miechowicach oraz ks. Marcin Brzóska – dyrektor Diakonii Katowickiej. Władze miasta reprezentowali: naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Ewa Bromboszcz oraz Paweł Paściak z katowickiego MOPS-u.

W czasie wizyty w Bielefeldzie goście z Polski spotkali się z prezesem zarządu Johanneswerku – ks. dr. Ingo Habenichtem. Szczegóły pracy przedstawił wiceprezes zarządu dr Bodo de Vries. O europejskim zaangażowaniu Johanneswerku, w którym szczególne miejsce zajmują projekty prowadzone w Hiszpanii, niemiecko-holenderskie projekty transgraniczne oraz kontakty w wielu innych krajach Europy, opowiedziała kierująca działem europejskim Johanneswerku Anja Zimmermann.

Małgorzata Moryń-Trzęsimiech przedstawiła założenia i działania polityki społecznej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem obecnej problematyki w aglomeracji górnośląskiej i Katowicach. Bp Tadeusz Szurman i Bożena Polak zaprezentowali działania Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w tej dziedzinie ze szczególnym uwzględnieniem działalności Ewangelickiego Centrum Diakonijnego Słoneczna Kraina, prowadzonego przez parafię ewangelicką w Katowicach.

Działalność Słonecznej Krainy jest odpowiedzią na potrzeby nie tylko naszych parafian, ale wszystkich osób potrzebujących. Jesteśmy tutaj wraz z przedstawicielami władz samorządowych, aby przyjrzeć się nowym formom pracy diakonijnej i po powrocie wspólnie zastanowić się nad wykorzystaniem niemieckich doświadczeń na naszym gruncie – mówiła Bożena Polak, koordynująca pracę katowickiego ośrodka diakonijnego.

W czasie wizyty w Niemczech goście z Polski mieli możliwość odwiedzenia różnych ośrodków diakonijnych należących do Johanneswerku, w których prowadzona jest praca z osobami starszymi, i zapoznania się z najnowszymi koncepcjami opieki. Od co najmniej kilku lat odchodzi się w Niemczech od budowania dużych domów pomocy społecznej, natomiast istniejące przebudowuje się, dostosowując je do nowych koncepcji pracy. W opiece nad osobami starszymi rezygnuje się z dużych oddziałów, zbiorowego żywienia dostarczanego z centralnej kuchni, czy też prania bielizny w przemysłowej pralni. Zamiast tego, mieszkańcy (celowo odchodzi się od używania słowa pensjonariusze) tworzą „mieszkania”, w których większość czasu spędzają we wspólnym salonie zintegrowanym z kuchnią, w której na miejscu z dostarczonych produktów, przy ich udziale przygotowywane są posiłki.

Polska delegacja odwiedziła także nowoczesny dom w Werter, w którym prowadzona jest opieka nad osobami starszymi. Część jego mieszkańców mieszka we wspólnym mieszkaniu, na które składają się samodzielne pokoje oraz wspólny salon i kuchnia, zaś część zamieszkuje samodzielne mieszkania, w których, w razie potrzeby, osoby mogą korzystać z opieki pielęgniarskiej, czy innej. Mają możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków, bądź też wspólnego żywienia się z innymi mieszkańcami domu.

Gospodarze przedstawili gościom z Polski jeszcze inną koncepcję prowadzonej w Hereford opieki nad osobami starszymi w miejscu ich zamieszkania – tzw. „centrum sąsiedzkie”. Jest to dom, w którym oprócz samodzielnych mieszkań, zamieszkałych przez osoby starsze, znajduje się salon, kuchnia oraz gabinet pracownika socjalnego koordynującego projekt. Do domu, oprócz jego mieszkańców, przychodzi codziennie kilkanaście osób starszych i samotnych mieszkających w bezpośredniej okolicy. Tam mają możliwość spędzenia czasu z innymi osobami, rozmów, wspólnej rozrywki, a także zaczerpnięcia porady pracownika socjalnego. Sąsiedzi wspólnie robią zakupy i gotują obiady. Łącznie z domu korzysta ponad trzydzieści osób.

Organizatorem wyjazdu studyjnego Diakonii Katowickiej do Bielefeldu był ks. Klaus-Dieter Kottnik, były prezydent niemieckiej Diakonii, od kilku miesięcy intensywnie zaangażowany w doradztwo Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz tworzenie kontaktów i partnerstw pomiędzy instytucjami diakonijnymi w obu krajach.

Wizyta w Bielefeldzie była cennym doświadczeniem, pełnym ważnych impulsów dla naszej pracy – powiedział ks. Marcin Brzóska, koordynator Diakonii Katowickiej. –

Mogliśmy poznać najnowsze formy pracy z osobami starszymi w miejscu ich zamieszkania, a także porozmawiać na temat przyszłych tendencji i rozwoju tych działań. Cieszę się również z tego, że są tutaj z nami przedstawiciele władz i instytucji samorządowych Katowic. Możemy pokazać dobre przykłady współpracy Diakonii z władzami lokalnymi na gruncie niemieckim. Dlatego cieszyłbym się, gdyby można było kontynuować taką formę wizyt studyjnych w przyszłości, zapraszając do wzięcia udziału w podobnych wyjazdach przedstawicieli innych miast.

xmb

 

Poniżej fotorelacja z wizyty w Bielefeldzie (fot. Diakonia Katowicka)

Zdjęcia