Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Wolontariusze zagraniczni o swoich celach i nadziejach

6 października 2022

Wolontariusze zagraniczni Diakonii Polskiej 2022/23 podczas seminarium wprowadzającego w Warszawie (fot. Ewa Wunsz)

 

– Podczas mojego wolontariatu chcę robić coś, co będzie użyteczne dla innych ludzi i być może trochę zmieni czyjeś życie – mówi Alice, wolontariuszka z Mediolanu, która wraz z innymi młodymi ludźmi z różnych krajów europejskich rozpoczęła właśnie projekt wolontariacki koordynowany przez Diakonię Polską. Zapytaliśmy wolontariuszy o ich cele i nadzieje związane z tymi projektami.

Diakonia Polska jest organizacją wysyłającą i goszczącą wolontariuszy w ramach programów Europejskiego Korpusu Solidarności. Koordynuje projekty, które wolontariusze realizują w Domu Opieki Kościoła Chrześcijan Baptystów „Nasz Dom” w Białymstoku, Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu, Fundacji Dzieci „Arka” w Warszawie, Fundacji Jesteśmy dla Was w Katowicach oraz szkole podstawowej w Koninie. Ponadto w seminariach prowadzonych przez Diakonię Polską biorą również udział wolontariusze Znaków Nadziei, realizujący projekty w Stowarzyszeniu „Gaudium et Spes” w Krakowie.

Od października swoje projekty rozpoczęli wolontariusze z Austrii, Francji, Niemiec, Portugalii i Włoch. W zeszłym tygodniu wzięli udział w seminarium wprowadzającym, przygotowanym przez Diakonię Polską (pisaliśmy o tym tutaj). Zapytaliśmy ich, dlaczego wybrali wolontariat w Polsce oraz jakie są ich nadzieje i cele związane z tymi projektami.

 

Alice z Mediolanu (Włochy)

wolontariuszka w Fundacji Jesteśmy dla Was w Katowicach

Wybrałam Polskę na miejsce mojego wolontariatu, ponieważ podobał mi się projekt i pomyślałam, że może to być dla mnie wyzwanie. Wybrałam Polskę także dlatego, że jest to kraj, który szybko się rozwija i zmienia, więc może być ciekawym miejscem, również w przyszłości. Interesuję się też historią i tradycją krajów Europy północno-wschodniej.

Podczas mojego wolontariatu chcę robić coś, co będzie użyteczne dla innych ludzi i być może trochę zmieni czyjeś życie. Mam nadzieję, że spotkam nowych ludzi i stworzę prawdziwe więzi. Chciałabym nauczyć się trochę polskiego i rozwinąć swój angielski. Chciałabym też przekonać się, czy praca z ludźmi, w tym z dziećmi, oraz zaangażowanie w działalność instytucji pomocowych i organizacji non-profit jest tym, czemu chcę się w życiu poświęcić. Czas mojego wolontariatu pragnę wykorzystać sama, z dala od mojej strefy komfortu, do tego, by dorosnąć i stać się lepszą wersją samej siebie.

 

Elias z Bad Oeynhausen (Niemcy)

wolontariusz w Fundacji Jesteśmy dla Was w Katowicach

Na miejsce swojego projektu wolontariackiego wybrałem Polskę, ponieważ mam polskie korzenie i chciałbym dowiedzieć się więcej o tym kraju i jego historii.

Mam nadzieję, że podczas mojego wolontariatu rozwinę swoją znajomość angielskiego i polskiego, a także poznam wiele nowych osób.

 

 

Eva z Freiburga (Niemcy)

wolontariuszka w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu

Nigdy nie byłam w tej części Europy i chciałam poznać nowy kraj i nową kulturę. Projekt we Wrocławiu daje mi tę możliwość. Dlatego wybrałam Polskę na miejsce swojego wolontariatu.

Podczas mojego projektu wolontariackiego chcę nauczyć się polskiego, poznać nowych ludzi i zawrzeć nowe przyjaźnie oraz być przydatna w szkole, w której będę pracować.

 

 

Filipa z wyspy Terceira (Azory, Portugalia)

wolontariuszka w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu

Wybrałam wolontariat w Polsce, ponieważ chcę się nauczyć języka polskiego, a projekt, który będę realizować, wydaje się ciekawy. Ponadto chciałam odwiedzić Polskę i poznać inną kulturę.

Mam nadzieję, że podczas mojego wolontariatu poznam nowych ludzi i nowe miejsca oraz nauczę się polskiego. Chcę też się rozwinąć i poznać lepiej samą siebie oraz przekonać się, co bym chciała robić w przyszłości.

 

Ilya z Bolonii (Włochy)

wolontariusz w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu

Wybrałem na miejsce swojego wolontariatu Polskę, ponieważ nigdy wcześniej tu nie byłem i z zaciekawieniem chcę poznawać jej kulturę i tradycję. Polska wydaje się być krajem pełnym przyrody, historii i ciekawych ludzi.

Mam nadzieję, że podczas mojego wolontariatu będę potrafił pomagać ludziom w potrzebie, a także rozwinę swoje kompetencje społeczne i językowe. Chciałbym poszerzyć swoje horyzonty i wyjść ze swojej strefy komfortu, aby zrozumieć, co w przyszłości chcę robić w moim życiu. Mam też nadzieję, że będę miał wiele radości z tego doświadczenia.

 

Joenna z Oberhausen (Niemcy)

wolontariuszka w Domu Opieki Kościoła Chrześcijan Baptystów „Nasz Dom” w Białymstoku

Mam rodzinę w Polsce – dlatego interesuje mnie polska kultura i wybrałam Polskę na miejsce swojego wolontariatu.

Po szkole chcę doświadczyć czegoś nowego. Mam też nadzieję, że podczas mojego wolontariatu rozwinę swoją znajomość polskiego, tak że będę mogła swobodniej rozmawiać ze swoją rodziną.

 

 

Margot z Metz (Francja)

wolontariuszka w Fundacji Dzieci „Arka” w Warszawie

Wybrałam wolontariat w Polsce ponieważ chciałam poznać nowy kraj, nowy język i nową kulturę. Polska, jak i język polski są według mnie piękne.

Mam nadzieję, że pod koniec mojego wolontariatu będę mówiła po polsku – jeśli to możliwe, płynnie. Chcę też się przekonać, czy praca z dziećmi w świetlicy środowiskowej sprawi mi tyle przyjemności, co moja praca w szpitalu. Jest to bowiem coś kompletnie innego i właśnie dlatego mnie to zainteresowało. Jeśli na koniec tego projektu będę mówiła po polsku i miała poczucie, że wniosłam coś w życie dzieci, którymi będę się opiekować, będę więcej niż szczęśliwa. Dużym plusem jest też możliwość podróżowania!

 

Sacha z Brest (Francja)

wolontariusz w szkole podstawowej nr 1 w Koninie

Na początku moich poszukiwań projektu wolontariackiego nie zwracałem uwagi na to, w jakim kraju jest on prowadzony. Znalazłem projekt w Koninie i mi się spodobał. Dopiero później zacząłem szukać informacji o Polsce, bo niewiele o niej wiedziałem. Odkryłem, że jest to kraj z długą historią i szeregiem miejsc do odwiedzenia. Postanowiłem więc wyjechać na wolontariat do Polski.

Mam nadzieję, że podczas tego projektu nauczę się nowych rzeczy i rozwinę swoje umiejętności w pracy z dziećmi. Chcę uczyć się polskiego i rozwinąć swój angielski. Chciałbym też zwiedzić Polskę i poznać jej historię.

 

Sophia z Heidelbergu (Niemcy)

wolontariuszka w Stowarzyszeniu „Gaudium et Spes” w Krakowie

Mam pewne związki z Polską, ponieważ mój ojciec stąd pochodzi. Chciałam jednak sama doświadczyć tego kraju. Podczas mojego wolontariatu chcę poznać lepiej polską kulturę i rozwinąć swoją znajomość języka polskiego. Poza tym właśnie skończyłam studia i chciałam zrobić sobie przerwę zajmując się czymś innym. Tutaj mogę to zrealizować jednocześnie pomagając ludziom.

Mam nadzieję, że w czasie mojego wolontariatu będę umiała porozumieć się po polsku i dowiem się więcej o polskiej kulturze. Poza tym chciałabym poznać nowych ludzi i doświadczyć nowych rzeczy. Mam też nadzieję, że będę miała poczucie bycia pomocą w miejscu, w którym będę realizować projekt wolontariacki, a także, że czegoś się tam nauczę.

 

Susanne z Salzburga (Austria)

wolontariuszka w szkole podstawowej nr 1 w Koninie

Chciałam popracować w jakimś europejskim kraju i preferowałam raczej północ niż południe. Polska wydała mi się dobrym wyborem na mój wolontariat, ponieważ jest dużo większym krajem niż mój i mówi się w nim w innym języku – a tego właśnie szukałam.

Mam nadzieję, że podczas mojego wolontariatu poszerzę swoje horyzonty kulturowe i językowe. Chciałabym też rozwinąć swoje umiejętności rozmowy i pracy z ludźmi, których nie znam dobrze, ponieważ spotykając ludzi miewam tendencje do bycia skrytą. Chcę rozwinąć w sobie dobre wyczucie tego, jak prawidłowo pracować z dziećmi, a także wystarczające poczucie własnej wartości, aby wiedzieć, że postępuję właściwie. Chcę być dorosłą osobą, która nie boi się działać zgodnie ze swoim przekonaniem, nawet jeśli ktoś jest przeciwko.

 

Tekst i zdjęcia: Michał Karski

 

Zobacz też: Wolontariat europejski

 

Projekty Międzynarodowego Wolontariatu Diakonijnego współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Europejski Korpus Solidarności”