15 lipca zachodnie Niemcy nawiedziły gwałtowne nawałnice. W rezultacie kataklizmu w najtrudniejszej sytuacji znalazły się Nadrenia Północna Westfalia oraz Nadrenia Palatynat. Wyrazy solidarności płyną z wielu krajów oraz Kościołów i organizacji partnerskich. Wezwanie do modlitwy wystosował również Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. Słowo do władz Diakonii Rheinland-Westfalen-Lippe skierowali zaś Prezes oraz Dyrektor Generalna Diakonii Polskiej.
Jak donoszą media – wezbrane rzeki zalewały całe dzielnice wielu miejscowości. Zniszczone zostały domy, w niektórych regionach ogłoszono stan klęski żywiołowej. Skutki nawałnicy są ogromne. Co więcej – do tej pory potwierdzono śmierć ponad 160 osób, setki kolejnych uznaje się za zaginione. W konsekwencji kilkudniowych ulewnych deszczy wielu z tych, którzy ocaleli, straciło cały swój dobytek. Powódź pod względem ofiar uznawana jest za największą katastrofę naturalną od 1962 roku.
Prezydent Diakonii Niemieckiej ks. Ulrich Lilie i Dyrektor Diakonie Katastrophenhilfe Martin Kessler zgodnie podkreślają, jak ważne są wyrazy solidarności, które spływają do Niemiec z całego świata. W pierwszych dniach po katastrofie uruchomiona została także pomoc finansowa na pokrycie najpilniejszych potrzeb. Środki pochodzą m.in. z celowych zbiórek, które uruchomiły miejscowe Kościoły Ewangelickie i obecna na tamtym terenie Diakonia Rheinland-Westfalen-Lippe. Przewodniczący Zarządu tej organizacji, ks. Christian Heine-Göttelmann, nawiązuje z kolei do dalszej perspektywy działań pomocowych, w tym aktywności na rzecz dzieci i młodziezy. „Dzieci były świadkami dramatycznych wydarzeń, a teraz muszą bawić się na ulicach wśród gruzów. Wiele świetlic i szkół zostało zniszczonych” – mówi. „Chcemy wyjść do nich z konkretnymi ofertami zajęć. Zorganizować obozy młodzieżowe i w razie potrzeby także wsparcie psychologiczne, aby pomóc dzieciom pogodzić się z przeżyciami, których doświadczyły” – dodaje. Informacje w języku niemieckim na temat podejmowanych działań można znaleźć tutaj.
Biskup Ryszard Bogusz, Prezes Diakonii Polskiej i Dyrektor Generalna Wanda Falk skierowali do Diakonii Rheinland-Westfalen-Lippe słowa solidarności z osobami, które dotknięte zostały katastrofą. „Wszystkim osobom, które ucierpiały w wyniku tego kataklizmu, składamy wyrazy głębokiego współczucia. Wiemy, że żadne słowa nie ukoją bólu, z jakim muszą się mierzyć” – napisali. Odwołali się także do polskich doświadczeń zmagania się ze skutkami naturalnych katastrof. „Wiemy, jak ważna w takich chwilach jest międzyludzka solidarność. Mogliśmy liczyć na pomoc wielu Niemców i niemieckich organizacji, w tym diakonijnych, w czasie powodzi, które przeszły przez Polskę w 1997 i 2010 r. Jako Diakonia Polska doświadczamy tej solidarności również na co dzień – w partnerskiej współpracy z niemieckimi organizacjami diakonijnymi. Dziś pragniemy zapewnić o naszej solidarności z Wami” – czytamy w oficjalnym piśmie.
Wezwanie do modlitwy o osoby, które ucierpiały w nawałnicach wystosował zaś Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. „Łączymy się z naszymi Braćmi i Siostrami z Kościołów ewangelickich w Nadrenii i Westfalii, którzy doświadczyli okropnej powodzi. Prosimy Cię Panie, byś wyciągnął do nich swoją dłoń i obdarzył ich nadzieją w czasie niepokoju. Przez swojego Ducha, podnoś tych, którzy stracili najbliższych i dobytek. Otocz ich swoją łaską i tchnij nadzieję nowego stworzenia w zasmucone serca” – czytamy w przygotowanej intencji. Ze szczegółami akcji oraz z bezpośrednią relacją z Kościołów Nadrenii i Westfalii można zapoznać się tutaj.