Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Ks. Lilie odchodzi na emeryturę

13 grudnia 2023

Prezydent Diakonii Niemieckiej ks. Ulrich Lilie (fot. Michał Karski)

 

Prezydent Diakonii Niemieckiej ks. Ulrich Lilie odchodzi na emeryturę. W Berlinie odbyło się uroczyste nabożeństwo, na którym podziękowano mu za jego pracę. Obecni byli również przedstawiciele Diakonii Polskiej.

Diakonia Polska współpracuje z Diakonią Niemiecką (Diakonie Deutschland) od początku swojej działalności. Niemieccy partnerzy diakonijni wspierali i wspierają Diakonię Polską w zakresie realizacji różnorodnych programów pomocowych, a także organizacji struktur i instytucji czy dokształcania kadr. Obecnie są m.in. prowadzone projekty pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy we współpracy z Diakonie Katastrophenhilfe – humanitarną agendą niemieckiej Diakonii. W 2022 r. Diakonia Polska przyznała swoją doroczną nagrodę główną „Miłosiernego Samarytanina” Ewangelickiemu Dziełu Diakonii i Rozwoju (Evangelisches Werk für Diakonie und Entwicklung), w ramach którego działają właśnie Diakonia Niemiecka, Brot für die Welt i Diakonie Katastrophenhilfe.

Ks. Ulrich Lilie był prezydentem Diakonii Niemieckiej od 2014 r. W latach 2017–2019 był też przewodniczącym zarządu Ewangelickiego Dzieła Diakonii i Rozwoju. W czasie swojego urzędowania kontynuował dobrą współpracę Diakonii Niemieckiej z Diakonią Polską. „Z całego serca dziękujemy Księdzu za zaangażowanie, sympatię i zauważalne przywiązanie do naszej Diakonii. W czasach, gdy znowu podkreśla się wyraźniej różnice i modne staje się wytyczanie granic, ważne jest, aby zachować i dalej rozwijać sprawdzone partnerstwa. Mamy poczucie, że razem postrzegamy związki między Polską a Niemcami jako bardzo ważne, a dla naszych Kościołów i Diakonii niezbędne” – napisali w okolicznościowym liście do ks. Liliego przedstawiciele Diakonii Polskiej: prezes bp Ryszard Bogusz i dyrektor Wanda Falk.

13 grudnia w kościele francuskim w Berlinie odbyło się nabożeństwo, podczas którego podziękowano ks. Ulrichowi Lilie za pracę na rzecz Diakonii. Obecni byli m.in. p.o. przewodniczącego Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) bp Kirsten Fehrs, przewodnicząca zarządu Ewangelickiego Dzieła Diakonii i Rozwoju Dagmar Pruin, a także przedstawiciele Diakonii Polskiej: bp Ryszard Bogusz i Wanda Falk.

1 stycznia ks. Ulricha Liliego zastąpi na stanowisku prezydenta Diakonii Niemieckiej ks. Rüdiger Schuch. Obaj w listopadzie odwiedzili Dolny Śląsk, aby nowy prezydent mógł się zapoznać z działalnością diakonijną w Polsce (pisaliśmy o tym tutaj).

 

Czytaj też: Potrzebujemy żywotnego świadectwa działalności diakonijnej (rozmowa z ks. Ulrichem Liliem)