Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Apel o wsparcie dla Ukrainy w sytuacji konfliktu zbrojnego

24 lutego 2022

 

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i prezes Diakonii Polskiej apelują o okazanie solidarności z Ukraińcami i Ukrainkami w związku z sytuacją konfliktu zbrojnego.

W sytuacji kiedy docierają do nas kolejne relacje o eskalacji napięć i rozpoczęciu działań zbrojnych we wschodniej Ukrainie, o ofiarach śmiertelnych i ostrzeliwanych obiektach – nie możemy pozostać obojętni. Chcemy zapewnić naszych sąsiadów, że w kryzysowych momentach człowiek nie zostaje pozostawiony sam sobie.

Bp Jerzy Samiec i bp Ryszard Bogusz zaapelowali wspólnie o składanie ofiar na realizację pomocowych projektów. Diakonia Polska pragnie reagować tam, gdzie będzie to możliwe. Z jednej strony ważne będzie zaopatrzenie centrów pomocowych na Ukrainie w żywność, środki higieniczne, materace, koce, śpiwory czy kuchnie polowe. Z drugiej strony – potrzeba przygotować i wyposażyć miejsca, w których uchodźcy mogliby znaleźć schronienie na terenie Polski. W dłuższej perspektywie niezbędne mogą okazać się również programy wsparcia psychologicznego dla dzieci i dorosłych – cała niełatwa sytuacja powoduje problemy ze zdrowiem, zwiększa stres i uczucie niepokoju.

„Życie w pokoju i poczuciu bezpieczeństwa to prawo każdego człowieka. Nie możemy więc pozostać obojętni na to, co dotyka naszych sąsiadów. Dlatego też chcemy wesprzeć tych, którzy znaleźli się w środku konfliktu i zmuszeni są podejmować decyzje, które wpłyną na dalsze życie zarówno ich samych, jak i ich najbliższych. Okażmy im wsparcie w tym trudnym czasie” – napisali biskupi.

Dla dania nadziei na lepsze jutro i stworzenia namiastki normalności liczy się każdy dar.

Zbiórka potrwa do 30 kwietnia 2022 r. Dziękujemy za każdy dar serca! Każda wpłata ma wielką wartość i przyczyni się do poprawy sytuacji życiowej bezpośrednich odbiorców działań pomocowych.

Dane konta bankowego:

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (Diakonia Polska)
ul. Miodowa 21, 00-246 Warszawa
Bank PEKAO S.A. I O/Warszawa
Numer konta: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384
z dopiskiem „Ukraina

Wpłat można także dokonywać z wykorzystaniem platformy płatności elektronicznych Dotpay tutaj

Czytaj: pełna treść apelu