Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Diakonie Mülheim i Diakonia Polska wsparły uchodźców z Ukrainy

29 czerwca 2022

Pomoc przekazana przez Diakonie Mülheim we współpracy z Diakonią Polską dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie (fot. Diakonie Mülheim)

 

Diakonie Mülheim we współpracy z Diakonią Polską wsparła uchodźców z Ukrainy przebywających w Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie. Przekazała na ich rzecz m.in. żywność, odzież i środki higieny.

W związku z inwazją zbrojną reżimu rosyjskiego na Ukrainę miliony uchodźców – głównie kobiet i dzieci – wyjechało z tego kraju w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Wielu trafiło do najbliższych państw europejskich, w tym m.in. do Polski. Od początku tego kryzysu prowadzona jest pomoc humanitarna, która ma wesprzeć uchodźców w tym trudnym dla nich czasie.

Krótko po rozpoczęciu wojny Diakonia, parafie ewangelickie i gmina żydowska w Mülheim nad Ruhrą (Nadrenia Północna-Westfalia) rozpoczęły zbiórkę rzeczy i funduszy na rzecz pomocy uchodźcom. Diakonie Mülheim ściśle współpracowała z Diakonią Polską w przygotowaniu listy potrzebnych rzeczy i koordynacji ich transportu.

Pomoc trafiła do Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie, gdzie przebywa wielu uchodźców z Ukrainy. Pierwszy tir dostarczył dary w marcu, zaś drugi w czerwcu. Wśród przekazanych rzeczy znalazły się m.in.: żywność, odzież, środki higieny, koce, śpiwory, ręczniki, a także walizki.

– Uchodźcy uciekając przed wojną zabierają tylko to, co mogą. Wielu rzeczy im brakuje. Dlatego wspieramy osoby przebywające w Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie, przekazując żywność, odzież czy np. walizki – tłumaczy Wanda Falk, dyrektor Diakonii Polskiej. Podkreśla też wagę współpracy z diakonijnymi organizacjami partnerskimi, jak Diakonie Mülheim. – Dobrze, że współdziałamy w trudnych sytuacjach. Jesteśmy siostrzaną organizacją, mamy tę samą misję – wspieramy ludzi w potrzebie – mówi.

– Relacje, które otrzymujemy z Polski, jasno pokazują trudną sytuację uchodźców i wyzwania, przed którymi stoją nasze koleżanki i koledzy z Diakonii Polskiej – mówi dyrektor Diakonie Mülheim Birgit Hirsch-Palepu. – Dzięki stałej wymianie informacji z Diakonią Polską wiemy, co i gdzie jest najbardziej potrzebne. Jednocześnie mamy pewność, że nasze wsparcie trafi tam, gdzie trzeba – dodaje.

Diakonia Polska zaraz po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę rozpoczęła działania pomocowe dla osób poszkodowanych przez działania wojenne. We współpracy z partnerami diakonijnymi organizowała transporty darów rzeczowych zarówno do Ukrainy, jak i do centrów recepcyjnych dla uchodźców w Polsce. Koordynowała też przejazdy uchodźców z Polski na terytorium Niemiec. Ponadto razem z Diakonie Katastrophenhilfe prowadzi projekty długofalowej pomocy dla uchodźców.