Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Doroczna konferencja EDYN we Wrocławiu

17 listopada 2021

Doroczna konferencja EDYN we Wrocławiu

Wolontariusze koordynowani przez Diakonię Polską opowiadają uczestnikom konferencji EDYN o swoich projektach (fot. Davide Paschetto)

 

We Wrocławiu odbyła się doroczna konferencja EDYN (Ecumenical Diaconal Year Network) – sieci organizacji chrześcijańskich koordynujących wolontariat. Uczestnicy dyskutowali m.in. o nowym programie Europejskiego Korpusu Solidarności, wypaleniu zawodowym, procedurach bezpieczeństwa w kontekście pandemii czy promocji wolontariatu.

EDYN jest siecią chrześcijańskich organizacji koordynujących programy wolontariatu długoterminowego w różnych krajach na świecie. Realizowane projekty dają możliwość wolontariatu w społecznych instytucjach zaangażowanych w ochronę środowiska, w instytucjach edukacyjnych, socjalnych, kościelnych. Jedną z organizacji członkowskich EDYN jest Diakonia Polska.

Tegoroczna konferencja odbyła się od 1 do 5 listopada w Kamienicy pod Aniołami we Wrocławiu. Jej gospodarzem była Diakonia Polska. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele organizacji członkowskich EDYN z Belgii, Czech, Francji, Niemiec, Norwegii, Polski, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. W imieniu gospodarzy przywitał ich prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz.

Podczas wieczoru powitalnego działalność Diakonii Polskiej i sytuację w Polsce przedstawiła Ewa Wunsz, koordynatorka ds. wolontariatu, która z ramienia Diakonii Polskiej organizowała konferencję. W wieczorze wzięli również udział wolontariusze, którzy w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności realizują koordynowane przez Diakonię Polską projekty wolontariackie w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu. Opowiadali o tych projektach, a także o celach edukacyjnych i swoich motywacjach.

Dyskusje i wymiana doświadczeń

Sporo uwagi podczas tegorocznej konferencji poświęcono na omówienie nowego programu Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS), który jest wdrażany od wiosny tego roku. Uczestnicy spotkali się z europosłanką Michaelą Šojdrovą, która uczestniczy w pracach komisji odpowiedzialnej za tworzenie i wdrażanie programu EKS, koordynatorką programu EKS w Polsce Agnieszką Bielską i Sarą Mieth z Sieci Współpracy Europejskich Organizacji Wolontariackich (NEVSO), lobbystką na rzecz wolontariatu, z którą współpracuje EDYN. Cała sesja poświęcona była wymianie doświadczeń związanych z wdrażaniem nowego programu oraz przedstawieniu propozycji usprawnień i ewentualnych zmian.

Kolejnym zagadnieniem podjętym podczas konferencji było zdrowie psychiczne i wypalenie zawodowe pracowników organizacji i wolontariuszy w trudnym, pandemicznym czasie. Wykłady i warsztaty na ten temat prowadził ks. prof. Marek Uglorz. Ponadto uczestnicy dyskutowali o procedurach bezpieczeństwa w kontekście pandemii, promocji wolontariatu w mediach społecznościowych oraz zaproponowanym przez Norweskie Towarzystwo Misyjne (Norske Misjonsselskap) projekcie „Fight greed”, będącym kampanią przeciw konsumpcjonizmowi.

Wizyta studyjna

Ostatniego dnia konferencji odbyła się wizyta studyjna w Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji. Fundacja gości wolontariuszy od ponad dwudziestu lat i jest jedną z najbardziej doświadczonych organizacji goszczących, w jakich Diakonia Polska koordynuje projekty. Uczestnicy spotkali się z dyrektor ds. pedagogicznych Stefanią Goździk i Barbarą Daniłowicz, które opowiedziały o Fundacji oraz przedstawiły działania wolontariuszy w placówce i sposób ich wspierania.

– Bardzo się cieszę, że w tym roku udało nam się spotkać we Wrocławiu. Osobisty kontakt był wszystkim bardzo potrzebny. Uczestnicy podkreślali, że udział w konferencji był dla nich bardzo inspirujący i dający wiele impulsów do dalszej pracy. Podkreślali też dobrą organizację, a wielu z nich dzięki tej wizycie odkryło piękno naszego kraju. Cieszę się, że udało nam się wspólnie zbudować taką przestrzeń i jestem przekonana, że nasza współpraca w ramach sieci EDYN będzie nadal się rozwijała, co skutkować będzie stałym podnoszeniem jakości realizowanych przez nas wszystkich projektów – mówi Ewa Wunsz.

 

Zobacz też: Wolontariat europejski