Wybierz język

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności

6 listopada 2018

Europejski Korpus Solidarności

Inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności w Zamku Ujazdowskim w Warszawie (fot. Agnieszka Jelinek)

 

W Warszawie zainaugurowano Europejski Korpus Solidarności – program Komisji Europejskiej, którego celem jest pomoc młodym ludziom w rozwoju zawodowym i odnalezieniu się na rynku pracy. Będzie on wspierał projekty wolontariatu i solidarności, staże oraz tworzenie miejsc pracy.

Celem Europejskiego Korpusu Solidarności jest umożliwienie młodzieży zdobycia cennego doświadczenia, rozwijania umiejętności oraz działania na rzecz społeczeństwa. Program promuje solidarność i zaangażowanie. Jego istotnym celem jest walka z wykluczeniem społecznym przez aktywne angażowanie osób z mniejszymi szansami.

Uroczysta inauguracja programu miała miejsce 30 października na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Diakonię Polską reprezentowała Agnieszka Jelinek.

Wśród wystąpień otwierających uczestnicy inauguracji mogli wysłuchać sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzeny Machałek, która podkreślała, jak ważny jest wolontariat w edukacji dzieci i młodzieży. Głos zabrała również Christine Mai, doradczyni ds. komunikacji i członkini gabinetu komisarza Unii Europejskiej ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibora Navracsicsa. Podkreśliła, iż celem Komisji Europejskiej było stworzenie jednej, przejrzystej struktury z ofertą projektów skierowanych do młodych ludzi.

W trakcie inauguracji odbyła się debata, w której przybliżono ideę Europejskiego Korpusu Solidarności. Podkreślano, że program ten ma na celu wspieranie i zaangażowania młodzieży i budowanie solidarności w Europie. Uczestnicy inauguracji mogli również wysłuchać wystąpień inspirujących Kamilli Sultanovej, przedsiębiorcy i ekspertki ds. zaangażowania młodzieży, oraz Jana Meli z Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty.

W drugiej części konferencji można było się zapoznać z działaniami, jakie można podjąć w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności:

  • wolontariat – projekty wolontariatu umożliwiają goszczenie w organizacji wolontariuszy w okresie od 2 do 12 miesięcy;
  • staże i miejsca pracy – firmy i instytucje z sektora solidarnościowego mogą zaprosić do siebie pracownika lub stażystę na okres od 3 do 12 miesięcy;
  • działania lokalne w ramach Projektów Solidarności – pięcioosobowe grupy młodzieży w wieku 18–30 lat mogą realizować działania, które będą odpowiedzią na lokalne aktywności.

Program objęły swoim patronatem honorowym Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

Więcej o Europejskim Korpusie Solidarności: www.eks.org.pl