W Centrum Luterańskim w Warszawie odbyła się inauguracja Skarbonki Diakonijnej 2020. – Pokażmy w tym roku, że troszczymy się o siebie nawzajem – mówiła Wanda Falk, dyrektor Diakonii Polskiej. – To przyjemne uczucie – pomagać – powiedziało natomiast jedno z dzieci biorących udział w inauguracji.
Ekumeniczna akcja charytatywna Skarbonka Diakonijna prowadzona jest w Czasie Pasyjnym przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską), Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i Eleos Kościoła Prawosławnego. Zachęcają one do rezygnowania w tym czasie z drobnych przyjemności i przekazywania uzyskanych w ten sposób funduszy na cele akcji. Środki zbierane są do specjalnie przygotowanych na dany rok papierowych skarbonek. Zebrane fundusze przeznaczane są na rzecz osób potrzebujących.
26 lutego w Centrum Luterańskim w Warszawie miała miejsce inauguracja Skarbonki Diakonijnej 2020. Obok organizatorów akcji wzięli w niej udział seniorzy oraz dzieci. Hasło tegorocznej akcji brzmi bowiem „Dar Juniora dla Seniora” i ma zwrócić uwagę na potrzebę solidarności międzypokoleniowej. Śpiewał chór Quasi Angeli ze Szkoły Podstawowej nr 75 w Warszawie.
Prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz zwrócił uwagę, że Czas Pasyjny to czas refleksji, również nad naszym stosunkiem do bliźniego. – Skarbonka Diakonijna ma nam uświadomić, że nie zostawimy nikogo w potrzebie – podkreślił. – Pokażmy w tym roku, że troszczymy się o siebie nawzajem – zaapelowała Wanda Falk, dyrektor Diakonii Polskiej. Podkreśliła również, że każdy dar złożony do skarbonki ma wielką wartość.
Głos zabrali także przedstawiciele pozostałych organizatorów akcji. – Cel tej akcji to przede wszystkim edukacja do miłosierdzia – powiedział zastępca dyrektora Caritas Jarosław Bittel. Dyrektor prawosławnego Eleos ks. Doroteusz Sawicki zwrócił uwagę, że skuteczność tej akcji zależy od każdego z nas. – Chodzi o to, żebyśmy kawałek siebie oddali drugiemu człowiekowi – przekonywał. Prezeska Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Biruta Przewłocka-Pachnik, odwołując się do idei akcji, podkreślała, jak wielkim wsparciem są dla niej jej wnuki.
Podczas inauguracji uczestniczące w niej dzieci odczytały hasła akcji od 2006 r. Od tego właśnie roku akcja ma charakter ekumeniczny i biorą w niej udział organizacje charytatywne różnych Kościołów. Diakonia Polska prowadzi akcję od 1996 r. W tym roku obchodzi jubileuszową 25. edycję. Dzieci mówiły też o pomaganiu i o tym, jak można pomagać seniorom. – Możemy pomóc w zakupach i w sprzątaniu – mówiła jedna z dziewczynek. – To przyjemne uczucie – pomagać – podkreśliła inna.
W tym roku Diakonia Polska rozprowadziła 12 tys. skarbonek, które trafiły do parafii ewangelickich w całej Polsce. Zebrane środki zostaną przekazane na realizację projektów na rzecz osób potrzebujących – leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, zakup leków oraz wszelką pomoc w zależności od potrzeb.
mk
Zobacz też: Skarbonka Diakonijna 2020