Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

29 listopada 2015

Głodni miłosierdzia

(fot. mk)

Pod hasłem „Głodni miłosierdzia” zainaugurowano tegoroczną edycję ekumenicznej akcji charytatywnej Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. – Miłosierna służba ubogim, i to pełniona przez różne wyznania, pozostaje do dziś drogą do dawania świadectwa Chrystusowemu przesłaniu – powiedziała dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk podczas uroczystej inauguracji akcji.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom organizowane jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: rzymskokatolicki Caritas, luterańską Diakonię, reformowaną Diakonię oraz prawosławny Eleos. Podczas kampanii rozprowadzane są świece wigilijne. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Środki pozyskane z ich sprzedaży będą przeznaczone na dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, zakup podręczników i przyborów szkolnych, rehabilitację i leczenie dzieci.

Uroczysta inauguracja tegorocznej edycji akcji odbyła się 29 listopada w katedrze prawosławnej w Warszawie. Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa dziękował organizatorom Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom za zaangażowanie w niesieniu pomocy bliźniemu. – Życzę wam, abyście mieli jak najwięcej miłosiernych Samarytan, ludzi, którzy nie przechodzą mimo – powiedział prawosławny hierarcha.

Przedstawiciele Caritas, Diakonii i Eleos opowiadali o początkach wspólnego organizowania Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W tym roku mija bowiem 15 lat od rozpoczęcia ekumenicznej współpracy w ramach tej akcji. – U podstaw ruchu ekumenicznego była właśnie pomoc charytatywna. Gdy w 2000 r. rozpoczęliśmy wspólnie organizować Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom chodziło nam przede wszystkim o świadectwo – wspominał bp Jan Szarek, były prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Podczas inauguracji akcji dzieci opowiadały o zajęciach oferowanych w białostockim Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia, który prowadzi Eleos. Głos zabrali również dyrektorzy Caritas, obu Diakonii i Eleos. – Miłosierna służba ubogim, i to pełniona przez różne wyznania, pozostaje do dziś drogą do dawania świadectwa Chrystusowemu przesłaniu. Kontynuując drogę dialogu i diakonijnego służenia sobie nawzajem, chrześcijanie na całym świecie zanoszą modlitwę o sprawiedliwość, pokój i pojednanie – powiedziała Wanda Falk, dyrektor generalna Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Biruta Przewłocka-Pachnik podkreśliła, że pomoc dzieciom, które są szczególnie bezbronne, to obowiązek każdego chrześcijanina. – W tym miejscu powinniśmy otworzyć nasze serca i okazać miłosierdzie dzieciom uciekającym z terenów objętych okrutną wojną, wywołaną przez dorosłych, a dotykającą bezbronne, nic niewinne dzieci – mówiła.

Podczas uroczystości wystąpiły dwa warszawskie chóry prawosławne: z parafii św. Marii Magdaleny pod kierownictwem ks. Jerzego Kulika oraz dziecięco-młodzieżowy z parafii św. Jana Klimaka pod kierownictwem Bogdana Kuźmiuka.

mk

 

Więcej o tegorocznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Poniżej fotorelacja z inauguracji (fot. Michał Karski)

Zdjęcia