Wybierz język

Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

29 listopada 2015

Głodni miłosierdzia

(fot. mk)

Pod hasłem „Głodni miłosierdzia” zainaugurowano tegoroczną edycję ekumenicznej akcji charytatywnej Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. – Miłosierna służba ubogim, i to pełniona przez różne wyznania, pozostaje do dziś drogą do dawania świadectwa Chrystusowemu przesłaniu – powiedziała dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk podczas uroczystej inauguracji akcji.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom organizowane jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: rzymskokatolicki Caritas, luterańską Diakonię, reformowaną Diakonię oraz prawosławny Eleos. Podczas kampanii rozprowadzane są świece wigilijne. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Środki pozyskane z ich sprzedaży będą przeznaczone na dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, zakup podręczników i przyborów szkolnych, rehabilitację i leczenie dzieci.

Uroczysta inauguracja tegorocznej edycji akcji odbyła się 29 listopada w katedrze prawosławnej w Warszawie. Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa dziękował organizatorom Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom za zaangażowanie w niesieniu pomocy bliźniemu. – Życzę wam, abyście mieli jak najwięcej miłosiernych Samarytan, ludzi, którzy nie przechodzą mimo – powiedział prawosławny hierarcha.

Przedstawiciele Caritas, Diakonii i Eleos opowiadali o początkach wspólnego organizowania Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W tym roku mija bowiem 15 lat od rozpoczęcia ekumenicznej współpracy w ramach tej akcji. – U podstaw ruchu ekumenicznego była właśnie pomoc charytatywna. Gdy w 2000 r. rozpoczęliśmy wspólnie organizować Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom chodziło nam przede wszystkim o świadectwo – wspominał bp Jan Szarek, były prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Podczas inauguracji akcji dzieci opowiadały o zajęciach oferowanych w białostockim Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia, który prowadzi Eleos. Głos zabrali również dyrektorzy Caritas, obu Diakonii i Eleos. – Miłosierna służba ubogim, i to pełniona przez różne wyznania, pozostaje do dziś drogą do dawania świadectwa Chrystusowemu przesłaniu. Kontynuując drogę dialogu i diakonijnego służenia sobie nawzajem, chrześcijanie na całym świecie zanoszą modlitwę o sprawiedliwość, pokój i pojednanie – powiedziała Wanda Falk, dyrektor generalna Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Biruta Przewłocka-Pachnik podkreśliła, że pomoc dzieciom, które są szczególnie bezbronne, to obowiązek każdego chrześcijanina. – W tym miejscu powinniśmy otworzyć nasze serca i okazać miłosierdzie dzieciom uciekającym z terenów objętych okrutną wojną, wywołaną przez dorosłych, a dotykającą bezbronne, nic niewinne dzieci – mówiła.

Podczas uroczystości wystąpiły dwa warszawskie chóry prawosławne: z parafii św. Marii Magdaleny pod kierownictwem ks. Jerzego Kulika oraz dziecięco-młodzieżowy z parafii św. Jana Klimaka pod kierownictwem Bogdana Kuźmiuka.

mk

 

Więcej o tegorocznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Poniżej fotorelacja z inauguracji (fot. Michał Karski)

Zdjęcia

Podaruj Diakonii 1% podatku

Podaruj Diakonii 1% podatku To Twój dar serca