Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Kilkanaścioro nowych wolontariuszy

6 października 2021

Kilkanaścioro nowych wolontariuszy

Wolontariusze zagraniczni Diakonii Polskiej 2021/22. Stoją od lewej: José, Natalia i Maria z Hiszpanii, Milan z Czech, Kathrin, Anna, Laura i Nelly z Niemiec. W pierwszym rzędzie do lewej: Loïs z Francji, koordynatorka ds. wolontariatu Ewa Wunsz oraz Julianna i Deborah z Niemiec (fot. Michał Karski)

 

W październiku kilkanaścioro nowych wolontariuszy zagranicznych rozpoczyna realizację projektów wolontariackich koordynowanych przez Diakonię Polską. Młodzi ludzie z Czech, Francji, Hiszpanii i Niemiec przyjechali do Polski, by wspierać pracę placówek pomocowych i edukacyjnych.

Przez najbliższych dziewięć miesięcy wolontariusze będą pracować w Domu Opieki Kościoła Chrześcijan Baptystów „Nasz Dom” w Białymstoku, Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu, Fundacji Dzieci „Arka” w Warszawie, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach oraz szkole podstawowej i przedszkolu w Koninie. Ich projekty koordynowane są przez Diakonię Polską, która jest organizacją wysyłającą i goszczącą w ramach programów Europejskiego Korpusu Solidarności.

Od 28 września do 1 października odbyło się w Warszawie seminarium wprowadzające dla nowych wolontariuszy. Prowadziła je Ewa Wunsz, koordynatorka ds. wolontariatu w Diakonii Polskiej. Wolontariusze z Czech, Francji, Hiszpanii i Niemiec mówili o swoich motywacjach, zapoznali się z działalnością Diakonii Polskiej i najważniejszymi informacjami na temat projektów wolontariackich. Mieli też okazję poznać podstawowe informacje o Polsce i Warszawie, a także zwiedzili stołeczną starówkę i Muzeum Miasta Warszawy.

Ewa Wunsz zwraca uwagę, że ostatnie kilkanaście miesięcy pandemii COVID-19 było trudne również w kontekście projektów wolontariackich. – Wszyscy z nadzieją patrzymy w przyszłość i liczymy, że uda się zrealizować wszystkie zaplanowane działania, bez konieczności wdrażania planów awaryjnych. Niektórzy z tegorocznych uczestników czekali cały rok na przyjazd do Polski i dla wszystkich jest to ważne i wyczekiwane wydarzenie. Życzymy im i sobie pięknych doświadczeń, bo wolontariat zmienia życie – mówi koordynatorka ds. wolontariatu.

 

Zobacz też: Wolontariat europejski

 

Projekty Międzynarodowego Wolontariatu Diakonijnego współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Europejski Korpus Solidarności”