Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Kolejne wsparcie uchodźców z Ukrainy

20 grudnia 2023

(fot. Schluesseldienst/pixabay)

 

W ostatnich miesiącach ponad 3,5 tys. uchodźców z Ukrainy otrzymało pomoc pieniężną na zimę, a ponad 70 rodzin uchodźczych pomoc w wynajmie mieszkania w ramach projektów prowadzonych przez Diakonię Polską we współpracy z Diakonie Katastrophenhilfe i przy wsparciu finansowym Niemieckiej Pomocy Humanitarnej.

Diakonia Polska zaangażowała się w pomoc uchodźcom z Ukrainy od początku pełnoskalowej wojny w tym kraju, czyli od lutego 2022 r. Współorganizowała transport dla uchodźców, przekazywała pomoc rzeczową zarówno dla uchodźców, jak i dla osób pozostających w Ukrainie, prowadziła też większe projekty: programy pomocy pieniężnej czy wsparcie parafii goszczących uchodźców i programów integracyjnych.

Od jesieni Diakonia Polska realizuje kolejne projekty we współpracy z Diakonie Katastrophenhilfe i przy wsparciu finansowym Niemieckiej Pomocy Humanitarnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. Jest to wsparcie uchodźców z Ukrainy w wynajmie mieszkania i zimowa pomoc pieniężna.

Program „Wsparcie uchodźców w wynajmie mieszkania” zakłada pomoc uchodźcom, którzy znajdują się aktualnie w trudnej sytuacji mieszkaniowej i mają potencjał usamodzielnienia się w ciągu trwania programu. Ma wesprzeć tych uchodźców, którzy dotąd mieszkali w miejscach zbiorowego zakwaterowania, hostelach, u rodzin goszczących, w domach parafialnych, bez umowy najmu lub byli zagrożeni eksmisją. W programie bierze udział ponad 70 rodzin, to jest ponad 200 osób, mieszkających w województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Rodziny te otrzymują wsparcie finansowe na wynajem nowego mieszkania (do 2 tys. zł co miesiąc przez maksymalnie 6 miesięcy), a także na media. Ponadto program zapewnia pomoc w znalezieniu mieszkania oraz wsparcie administracyjne i prawne w zakresie podpisania umowy najmu.

W ramach programu „Pieniężna Pomoc Zimowa” wsparcie otrzymało ponad 1,1 tys. rodzin lub gospodarstw domowych, to jest ponad 3,5 tys. osób, znajdujących się w trudnej sytuacji. Są to rodziny lub gospodarstwa domowe, w których są osoby z niepełnosprawnością, seniorzy, samotne kobiety w ciąży lub z małym dzieckiem, a także rodziny wielodzietne. Uchodźcy biorący udział w tym programie otrzymali w listopadzie i grudniu jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 1 tys. zł na osobę (maksymalnie 3 tys. zł na rodzinę lub gospodarstwo domowe).

 

Zobacz też: jak Diakonia Polska pomaga Ukrainie