Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Nagrody Diakonii rozdane

4 października 2010

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce po raz czwarty przyznała Nagrodę Diakonii w uznaniu zaangażowania na rzecz pracy diakonijnej oraz za
samarytańskie serce. Rozdanie nagród i wyróżnień odbyło się w sobotę, 2 października br., podczas ekumenicznej Gali Ubi Caritas, która odbyła się w Auli Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Nagrodę główną – statuetkę Miłosiernego Samarytanina – za rok 2010 otrzymali
Bogumiła i Alfred Smolczyńscy z Rozwarowa na Pomorzu. Państwo Smolczyńscy od wielu lat prowadzą rodzinną firmę zajmującą się koszeniem trzciny i wykonującą trzcinowe pokrycia dachowe. Niezwykle zaangażowani w życie lokalnej społeczności, znani ze swojej dobroczynnej i edukacyjnej działalności, aktywni członkowie parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczecinie.
„To nie tylko dobrzy pracodawcy, kierujący się protestanckim etosem pracy. Oni wykraczają daleko poza to. Są znani ze swojej działalności dobroczynnej, edukują i pomagają, szczególnie troszcząc się o swoich pracowników. Niejednokrotnie dali pracę i dach nad głową osobom bezdomnym, uzależnionym, wyratowali już niejedną rodzinę. Pełni wyrozumiałości i szacunku wobec drugiego człowieka. Bogumiła i Alfred Smolczyńscy to współcześni prawdziwi miłosierni Samarytanie, którymi nie rządzą uprzedzenia. Chcą dać szansę każdemu człowiekowi, niezależnie od wyznania czy statusu społecznego, a to, co robią, uważają za coś naturalnego” – odczytał w laudacji ks. biskup Ryszard Bogusz, Prezes Diakonii.
Wyróżnienia Diakonii Polskiej w postaci dyplomów otrzymały:
Alicja Helbig ze Szczecina oraz
Lidia Henszke z Katowic.Obie nagrodzone są szczególnym przykładem pracy diakonijnej u podstaw: od wielu lat zaangażowane w cichą i niemal dostrzegalną, lecz bardzo skuteczną, służbę parafialną wśród osób starszych, chorych i samotnych.
Nagrody oraz wyróżnienia Diakonii Polskiej wręczali Biskup Ryszard Bogusz, Prezes Diakonii oraz Wanda Falk, Dyrektor generalna.
Danuta Lukas