Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Nowa grupa wolontariuszy zagranicznych

7 października 2020

Nowa grupa wolontariuszy zagranicznych

Wolontariusze zagraniczni 2020/21 w Polsce. Stoją od lewej: Emma, Arnaud i Eva z Francji, Mathilde z Niemiec, Ágnes z Węgier, Lucas z Niemiec i Ewa Wunsz, koordynatorka ds. wolontariatu (fot. Michał Karski)

 

Z początkiem października nowa grupa wolontariuszy zagranicznych rozpoczęła realizację projektów wolontariackich, koordynowanych przez Diakonię Polską. Młodzi z ludzie z Francji, Niemiec i Węgier opowiadają o tym, dlaczego przyjechali na wolontariat do Polski i jakie wiążą z nim nadzieje.

Wolontariusze spędzą w Polsce dziewięć miesięcy pracując w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach oraz szkole podstawowej i przedszkolu w Koninie. Ich projekty koordynowane są przez Diakonię Polską, która jest organizacją wysyłającą i goszczącą w ramach programów wolontariatu międzynarodowego.

Pobyt w Polsce wolontariusze zaczęli od seminarium wprowadzającego, które miało miejsce w Warszawie od 29 września do 2 października. Prowadziła je Ewa Wunsz, koordynatorka ds. wolontariatu w Diakonii Polskiej. Wolontariusze opowiadali o swoich motywacjach, zapoznali się z działalnością Diakonii Polskiej i najważniejszymi informacjami na temat projektów wolontariackich. Otrzymali też podstawowe informacje o Polsce i Warszawie, a także zwiedzili stołeczną starówkę i Muzeum Miasta Warszawy.

– Cieszę się, że udało nam się rozpocząć kolejny cykl projektów wolontariackich. Cieszy mnie każdy początek, ale w tym roku jest on szczególny ze względu na ogólnoświatową sytuację. Życzę nam wszystkim wiele zdrowia i dobrej woli, byśmy nawet w trudnych momentach byli gotowi się wspierać i dbać o siebie nawzajem – mówi Ewa Wunsz.

 

Specjalnie dla serwisu diakonia.org.pl wolontariusze opowiadają o tym, dlaczego przyjechali na wolontariat do Polski i jakie wiążą z nim nadzieje

 

 

Eva z Étrez (Francja)

Chciałam odkryć nowy kraj i zawsze chciałam pomieszkać w Europie wschodniej. Jedna z moich przyjaciółek była w zeszłym roku na Erasmusie w Polsce i mówiła mi, że mieszkanie tutaj było wspaniałym doświadczeniem. Poszłam za jej radą.

Mam nadzieję, że podczas wolontariatu wiele odkryję i nauczę się z polskiej kultury, a także że będę przydatna dla dzieci, z którymi będę pracować. Chciałabym skończyć ten wolontariat z nowymi umiejętnościami edukacyjnymi i artystycznymi. Chcę też, by moja praca dawała dzieciom poczucie bezpiecznej przestrzeni. Ponadto chciałabym poznać nowych ludzi i nauczyć się trochę polskiego.

 

Lucas z Manching (Niemcy)

Byłem już wcześniej w Polsce – polubiłem tutejsze jedzenie, miasta, widoki, ludzi. Bardzo chciałem pracować z dziećmi, co jest możliwe na wolontariacie tutaj.

Chcę zobaczyć Polskę, nauczyć się trochę języka polskiego i spędzić tu dobry czas – szczególnie z dziećmi. Chciałbym też zastanowić się nad swoją przyszłością.

 

 

Emma z Montargis (Francja)

Wybrałam Polskę na miejsce swojego wolontariatu, ponieważ zaoferowano mi tutaj projekt. Bardzo chciałam wyjechać za granicę, a Polska wzbudziła moje zainteresowanie.

Mam nadzieję, że będę w stanie nauczyć się mówić po polsku, poznam wielu ludzi i zaprzyjaźnię się z nimi. Chcę też rozwinąć swoje umiejętności w zakresie opieki i pomocy dzieciom mającym trudności w szkole. Moim celem jest realizacja projektu wolontariackiego przez najbliższy rok.

 

Mathilde z Greifswaldu (Niemcy)

Wybrałam Polskę na swój wolontariat, ponieważ uważam, że jest to kraj posiadający wiele „ukrytych funkcji”. Niewiele dotąd wiedziałam o Polsce, dlatego chciałam osobiście poznać ten kraj i zdobyć nowe doświadczenia.

Mam nadzieję, że zdołam nauczyć się trochę języka polskiego. Chcę doświadczyć wielu nowych rzeczy i poznać nowych ludzi. Moim celem jest poznanie polskiej kultury i nauczenie się nowych rzeczy, które będą przydatne w moim życiu.

 

Ágnes z Szamosújlak (Węgry)

Obie moje siostry odbyły roczny wolontariat. Jedna z nich realizowała go w Czechach. Kiedy ją odwiedziłam wraz z całą rodziną, wpadłam na wspaniały pomysł: pojadę do Polski!

Moim głównym celem jest zmiana. Wiem, że całe moje życie się zmieni, i chciałabym też zmieniać życie innych poprzez mój wolontariat w Katowicach. Zawsze lubiłam bawić się z dziećmi, uczyć je, opiekować się nimi i dyskutować o największych problemach świata. Mam nadzieję, że zaprzyjaźnię się też z seniorami i zapewnię im wiele wspaniałych chwil. A następnego lata do domu wróci już inna Ágnes – pełna doświadczeń i mówiąca po polsku.

 

Arnaud ze Strasburga (Francja)

Wybrałem wolontariat w Polsce, ponieważ wielu moich przyjaciół mówiło mi, że to bardzo miły kraj. Ponadto projekt w Koninie wyglądał atrakcyjniej niż inne.

Moim celem jest pogodzenie mojego powołania do pracy w edukacji z moją pasją do muzyki. Ten wolontariat może dać mi możliwość znalezienia najlepszej drogi do tego. Mam nadzieję, że dzieci odkryją wiele nowych rzeczy i będą się dobrze bawić, gdy pokażę im moją muzyczną planetę.

 

Tekst i zdjęcia: Michał Karski

 

Zobacz też: Wolontariat europejski

 

Projekty Międzynarodowego Wolontariatu Diakonijnego współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Europejski Korpus Solidarności”