Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Polska wolontariuszka w Chorwacji

4 grudnia 2023

Wolontariat zagraniczny w Samoborze w Chorwacji. Pierwsza z lewej Aleksandra Szpakowska, wolontariuszka wysłana przez Diakonię Polską (fot. Pozitiva Samobor)

 

Polska wolontariuszka wysłana przez Diakonię Polską wzięła udział w projekcie wolontariackim w Chorwacji. Była zaangażowana w tworzenie inkluzywnego środowiska dla dzieci i seniorów z lokalnej społeczności.

Diakonia Polska koordynuje projekty wolontariatu międzynarodowego od 1999 r. Wysyła polskich wolontariuszy za granicę i przyjmuje zagranicznych w Polsce. Aleksandra Szpakowska poprzez Diakonię wyjechała na projekt wolontariacki w Samoborze w Chorwacji. W ramach Europejskiego Korpusu Solidarności od stycznia do sierpnia 2023 r. realizowała projekt „Rzemieślnicze pokolenia”, prowadzony przez Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Pozitiva Samobor.

Celem projektu było stworzenie inkluzywnego środowiska dla dzieci i seniorów z lokalnej społeczności Samoboru. Wolontariusze byli zaangażowani w przygotowanie materiałów edukacyjnych oraz promocję różnorodności międzykulturowej, zrównoważonego rozwoju oraz rzemiosła wśród dzieci, młodzieży i seniorów.

– Miałam różne zadania podczas mojego projektu. Od prac ogrodowych, po przygotowywanie materiałów informacyjnych o całym nowym projekcie, od przygotowania warsztatów dla młodzieży po usuwanie brokatu z moich ubrań. Połowę tych rzeczy robiłam już wcześniej, połowa zadań była dla mnie czymś zupełnie nowym. Dzięki temu zarówno przypomniałam sobie, co potrafię, jak i uczyłam się poprzez proces – opowiada Aleksandra Szpakowska.

 

Więcej o projekcie „Rzemieślnicze pokolenia” tutaj

 

Zobacz też: Wolontariat europejski