Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Polski wolontariusz w Holandii

17 lipca 2014

Holandii

fot. archiwum Damiana Ptaka

Ten wyjazd wiele zmienił w moim życiu. Poznałem nowy, ciekawy język oraz wspaniałych i serdecznych ludzi. Stałem się bardziej stanowczy, zdecydowany, zorganizowany, otwarty i pomysłowy – mówi Damian Ptak o swoich wrażeniach po siedmiomiesięcznym wolontariacie w Holandii.

Damian w tym roku kończy 23 lata. Pochodzi z Turku. Od września od marca pracował w Holandii jako wolontariusz w ramach europejskiego programu „Młodzież w działaniu”. –

O zagranicznych wyjazdach na wolontariat dowiedziałem się od pani Ewy Wunsz, która jest koordynatorką ds. wolontariatu w Diakonii Polskiej, mogła więc opowiedzieć mi o wszystkim – tłumaczy.

Chciałem poznać nową kulturę, język oraz ciekawych ludzi, więc pani Ewa doradziła mi Holandię – wspomina. Wkrótce po skompletowaniu dokumentów nawiązał pierwsze kontakty przez Skype. Zaproponowano mu pracę w świetlicy dla dzieci De Rudolphstichting, znajdującej się w małej wiosce De Glind.

Z wielkim entuzjazmem i ciekawością zgodziłem się. Niebawem zaproszono mnie na krótką wizytę w Holandii, gdzie zapoznałem się z nowym miejscem pracy, ludźmi i mieszkaniem – opowiada.

Zadaniem Damiana była współpraca z holenderskimi opiekunami zajmującymi się dziećmi w wieku szkolnym (od 7 do 18 lat). Pomagał im w prowadzeniu zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, np. sportowych, muzycznych, plastycznych itp. Wszystko odbywało się w odpowiednio do tego przygotowanym ośrodku posiadającym dwie małe hale sportowe, salę muzyczną, plastyczną, fitness i wiele innych.

Wraz z Damianem projekt wolontariacki rozpoczęło również czworo innych wolontariuszy – z Niemiec, Włoch i Belgii.

Mieszkaliśmy w jednym budynku, który stał się naszym nowym domem. Mieliśmy wspólną kuchnię, ogród i salon, gdzie spędzaliśmy wesoło wolne wieczory i niektóre weekendy – wspomina. Utrzymywali także kontakt z innymi uczestnikami projektu podczas kursów językowych i innych spotkań, np. w Amsterdamie.

Ten wyjazd wiele zmienił w moim życiu. Poznałem nowy, ciekawy język oraz wspaniałych i serdecznych ludzi, z którymi do tej pory utrzymuję kontakt. Przed wyjazdem nie wiedziałem czym się zająć, co chciałbym robić w życiu. Teraz jestem bardziej stanowczy, zdecydowany, zorganizowany, otwarty i pomysłowy. Polecam taki wyjazd każdemu, kto chciałby spróbować czegoś nowego i ciekawego w swoim życiu – podsumowuje Damian.

fot. archiwum Damiana Ptaka

Zdjęcia