Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Pomóżmy powodzianom w Brazylii

16 maja 2024

Montenegro, południowa Brazylia. Kościół luterański i okoliczne budynki zalane w czasie powodzi (fot. luterano.org.br)

 

Od przełomu kwietnia i maja mieszkańcy południowej Brazylii mierzą się z katastrofalnymi powodziami. Poszkodowanych przez żywioł jest 2 mln osób, w tym ok. 700 tys. musiało zostać ewakuowanych z terenów zalanych wodą. Prezes Diakonii Polskiej i biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce apelują o składanie ofiar pieniężnych na rzecz wsparcia osób dotkniętych przez ten kataklizm.

Poniżej publikujemy pełny tekst apelu:

 

APEL
o składanie ofiar na rzecz pomocy
osobom poszkodowanym w wyniku powodzi w Brazylii

 

Siostry i Bracia!

Na przełomie kwietnia i maja brazylijski stan Rio Grande do Sul dotknęły ulewne deszcze, w wyniku których mieszkańcy tego znajdującego się na południu kraju regionu mierzą się z katastrofalnymi powodziami. Do połowy maja kataklizm ten pochłonął ponad 140 ofiar śmiertelnych, ponad 120 osób uważa się za zaginione, ponad 800 jest rannych. Rząd Brazylii szacuje, że poszkodowanych przez żywioł jest 2 mln osób, w tym ok. 700 tys. musiało zostać ewakuowanych z terenów zalanych wodą.

Wielu ludzi straciło swój dorobek życia. Powódź dotknęła większość powiatów stanu Rio Grande do Sul, w tym jego stolicę – Porto Alegre. Zniszczone lub uszkodzone są domy, drogi, mosty i inne obiekty infrastrukturalne. Zalane zostało międzynarodowe lotnisko. Brakuje żywności, wody pitnej i lekarstw. Ponad 300 tys. gospodarstw domowych jest odciętych od prądu.

Jest to najtragiczniejsza powódź w Brazylii od ponad 80 lat. Usuwanie jej skutków będzie wymagało ogromnych nakładów i wieloletnich działań. W akcje solidarnościowe z poszkodowanymi zaangażował się m.in. Kościół Ewangelicki Luterańskiego Wyznania w Brazylii. W tych trudnych chwilach apelujemy o włączenie się w ogólnoświatową pomoc dla osób dotkniętych tym kataklizmem. Okażmy solidarność z tymi, którzy cierpią w wyniku szkód wyrządzonych przez ten żywioł. Każdy przekazany dar będzie świadectwem miłości bliźniego, która przekracza geograficzne bariery. Nawet najmniejsze wsparcie może się przyczynić do poprawy trudnej sytuacji mieszkańców Rio Grande do Sul.

Ofiary pieniężne na rzecz pomocy osobom poszkodowanym przez powódź w Brazylii można przekazywać przelewem na konto Diakonii Polskiej lub za pośrednictwem płatności elektronicznych dotpay na https://diakonia.org.pl/darowizny/. Zbiórka trwa do 30 czerwca 2024 r.

 

Dane do przelewu bankowego:

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
ul. Miodowa 21, 00-246 Warszawa
Bank PEKAO S.A. I O/Warszawa
Numer konta: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384
tytuł przelewu: „Brazylia

 

Biskup Jerzy Samiec

Biskup
Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Biskup Ryszard Bogusz

Prezes
Diakonii Polskiej

 

Warszawa, 16 maja 2024 r.

 

Pobierz: tekst apelu z podpisami sygnatariuszy