Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Seminarium końcowe wolontariuszy

30 maja 2016

Seminarium końcowe wolontariuszy

Wolontariusze podczas seminarium w Koninie: Leon Heckmann, Johannes Ehrenfeld, Christine Niezborala, Nina Waßmann, Eike Bens i Marco Sedlbauer (fot. Ewa Wunsz)

Wolontariusze zagraniczni realizujący projekty koordynowane przez Diakonię Polską spotkali się na seminarium końcowym. Był to czas podsumowania doświadczeń zdobytych na wolontariacie w Polsce.

Seminarium miało miejsce w Koninie od 22 do 25 maja. Wzięli w nim udział wolontariusze, którzy realizują swoje projekty od jesieni zeszłego roku. Zajęcia prowadziła Ewa Wunsz, koordynatorka ds. wolontariatu w Diakonii Polskiej.

Podczas spotkania najwięcej uwagi poświęcono prezentacji zrealizowanych projektów oraz ewaluacji zdobytych doświadczeń. Podczas seminarium każdy z wolontariuszy zaprezentował przebieg swojego projektu, przedstawiając wcześniej przygotowaną prezentację multimedialną. Podsumowane zostały rożne praktyczne aspekty realizacji projektów. Wolontariusze podjęli próbę przeanalizowania swojego rozwoju w zakresie: umiejętności profesjonalnych, wiedzy o kulturze i historii Polski, umiejętności językowych, rozwoju osobistego. Omówione zostały także kwestie administracyjne dotyczące zakończenia projektów. Na prośbę wolontariuszy odbyły się też kolejne warsztaty kulinarne.

Ponieważ wolontariat oznacza także edukację międzykulturową, na seminarium w Koninie nie zabrakło elementów związanych z poznawaniem Polski – tym razem z perspektywy Wielkopolski, historii tego regionu, zabytków, przyrody. Uczestnicy spotkali się z proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie ks. Waldemarem Wunszem, który zapoznał ich z zarysem historii miasta i parafii. Wolontariusze poznali historię regionu i najważniejsze atrakcje turystyczne – zabytki i przyrodę. Bogactwo natury podglądali podczas spływu kajakowego rzeką Wartą. Odwiedzili też Licheń, by poznać miejsce ważne w tradycji Kościoła Rzymskokatolickiego oraz by spojrzeć z najwyższego punktu widokowego w okolicy na otaczający krajobraz.

Spędziliśmy ze sobą bardzo intensywny, ale i przyjemny czas. Momentami nostalgiczny, bo uświadamiał zbliżający się koniec projektów, w większości jednak radosny, wspierany znakomitą pogodą, pozwalającą na pracę w plenerze – mówi Ewa Wunsz.

Po zakończeniu seminarium wolontariusze powrócili do swoich organizacji goszczących w Krakowie, Olsztynie, Warszawie i Wrocławiu, gdzie służyć będą pomocą jeszcze do końca czerwca.

 

Poniżej fotorelacja z seminarium w Koninie i okolicach (fot. Ewa Wunsz)

Zdjęcia