Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Skarbonka diakonijna 2014

8 marca 2014

Skarbonka diakonijna 2014Wraz z rozpoczęciem czasu pasyjnego ruszyła kolejna edycja ekumenicznej akcji charytatywnej „Skarbonka diakonijna”. Hasło tegorocznej akcji brzmi „Wiara i miłosierdzie”.

Akcja prowadzona jest wspólnie przez cztery kościelne organizacje charytatywne: rzymskokatolicki Caritas Polska, luterańską i reformowaną Diakonię oraz prawosławny Eleos. W Kościołach ewangelickich akcja nosi nazwę „Skarbonka diakonijna”, w Kościele Rzymskokatolickim „Jałmużna wielkopostna”, zaś w Prawosławnym „Ofiara wielkopostna”.

W naszej akcji staramy się powiedzieć, że w okresie pasyjnym można zrezygnować z czegoś, co na co dzień bardzo lubimy – np. z czekolady, kawy, ciasta – a zaoszczędzone w ten sposób fundusze przeznaczyć dla osób, które potrzebują naszej pomocy i wsparcia – tłumaczy Wanda Falk, dyrektor Diakonii Polskiej. Środki te można zbierać właśnie w Skarbonkach diakonijnych – Diakonia Polska rozprowadzi ich 11 tys. w całej Polsce.

Celem akcji „Skarbonka diakonijna” jest uwrażliwianie wszystkich pokoleń na potrzeby tych grup społecznych, które często bywają spychane na margines życia społecznego: osoby starsze lub z niepełnosprawnością, dzieci, młodzież, a także rodziny w trudnej sytuacji życiowej. Tegoroczne hasło akcji „Wiara i miłosierdzie” ma zachęcać wszystkich do praktykowania żywej wiary wyrażającej się w dobrym czynieniu dla innych, zwłaszcza tych, którzy nie mogą się sami o siebie upomnieć i potrzebują codziennego wsparcia i naszej uwagi.

Zebrane podczas akcji środki Diakonia Polska chce przeznaczyć na leczenie i rehabilitację osób starszych, zakup leków oraz wszelkie wsparcie w zależności od potrzeb. –

Zaobserwowaliśmy, że o 50% zwiększyło się zapotrzebowanie na sprzęt rehabilitacyjny, a przede wszystkim na łóżka. Diakonia chce wspierać chorych. Pomagamy przez nasze stacje diakonijne, gdzie z reguły pracują wolontariusze, ale też poprzez sprzęt rehabilitacyjny, w tym łóżka dla obłożnie chorych. Dlatego też akcja „Skarbonka diakonijna” jest bardzo ważna – mówi Wanda Falk.

Akcja trwa do Wielkanocy. Skarbonki diakonijne są dostępne we wszystkich parafiach ewangelickich w całej Polsce.

dl/mk

więcej o Skarbonce diakonijnej

 

Wiara i miłosierdzie