Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Skarbonka Diakonijna 2024

14 lutego 2024

18 lutego, w 1. niedzielę pasyjną, obchodzoną również jako Święto Diakonii, rozpoczyna się kolejna edycja ekumenicznej akcji charytatywnej Skarbonka Diakonijna. Zachęcamy w niej wszystkich do ograniczenia pewnych przyjemności i zbierania przeznaczonych na nie funduszy do specjalnych skarbonek, które zostaną przekazane Diakonii Polskiej na projekty pomocowe na rzecz osób potrzebujących.

Akcja Skarbonka Diakonijna trwa od początku czasu pasyjnego (wielkiego postu) do Wielkanocy. Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonia Polska) prowadzi ją już 29. raz. Od 2006 r. akcja ma charakter ekumeniczny i prowadzą ją również Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego i Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

Hasło tegorocznej akcji brzmi „Skarbonka dobrego serca”. Zachęcamy w niej do ograniczenia w czasie pasyjnym pewnych przyjemności i złożenia zaoszczędzonych w ten sposób środków do skarbonki. To propozycja nowoczesnej formy postu. Post jest praktyką znaną od wieków. Szczególną wartość wydaje się jednak mieć właśnie współcześnie, w czasach wzrastającej konsumpcji, która powoduje nierówności i zagraża środowisku naturalnemu. To zaś przyczynia się do wykluczenia społecznego, zagrożenia bezpieczeństwa ludzi, przymusowych migracji, napięć i niepokojów. Czasowe ograniczenie codziennej konsumpcji, czyli post, który proponujemy, ma wymiar zarówno refleksyjny, jak i praktyczny. Z jednej strony zwraca uwagę na potrzebę umiaru i solidarności z potrzebującymi. Z drugiej zaś może być dla kogoś cennym darem.

– Jak czytamy w Nowym Testamencie, „więcej szczęścia jest w dawaniu niż braniu” (Dz 20,35). W akcji Skarbonka Diakonijna chcemy ukazać praktyczny wymiar tych słów. Zwracamy uwagę na ludzi w trudnej sytuacji życiowej i na potrzebę społecznej solidarności. W tym szczególnym okresie, jakim jest czas pasyjny, zachęcamy do działania na rzecz najbardziej potrzebujących bliźnich – mówi dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk.

Środki zebrane w skarbonkach trafią do Diakonii Polskiej, która przekaże je na realizację projektów na rzecz osób potrzebujących – leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, zakup leków, wsparcie projektów na rzecz osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych oraz wszelką pomoc w zależności od potrzeb. Nawet najmniejszy dar złożony do skarbonki ma wielką wartość. Jest bowiem wyrazem społecznej solidarności, odpowiedzialności i wrażliwości. Jest wyrazem miłosierdzia.

W tym roku Diakonia Polska rozprowadziła 7,5 tys. skarbonek, które trafiły do parafii ewangelickich w całej Polsce.

 

Do pobrania:

 

Akcję można też wesprzeć przelewem bankowym:
  • za pośrednictwem usługi dotpay, jako cel należy wpisać „Skarbonka Diakonijna 2024” przejdź do usługi dotpay
  • bezpośrednio na konto:

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (Diakonia Polska)
ul. Miodowa 21, 00-246 Warszawa
nr konta bankowego: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384
tytuł przelewu: „Skarbonka Diakonijna 2024”