Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Stowarzyszenie Syloe w czasie pandemii

21 kwietnia 2020

Stowarzyszenie Syloe w czasie pandemii

Posiłki dla potrzebujących w czasie pandemii COVID-19, przygotowane przez ES Syloe w Ostródzie we współpracy z Mistrzowską Kuchnią Violi (fot. ES Syloe)

Zagrożenie COVID-19 utrudnia działalność w wielu obszarach życia społecznego, w tym organizacji pomocowych. Ewangelickie Stowarzyszenie Syloe w czasie pandemii również musiało ograniczyć część swoich działań, jednak wciąż aktywnie niesie pomoc osobom potrzebującym, w tym znajdującym się w kryzysie bezdomności.

Ewangelickie Stowarzyszenie Syloe funkcjonuje przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ostródzie i zajmuje się działalnością diakonijną. Prowadzi m.in. stację socjalną, wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego i lodówkę społeczną. W ramach tej ostatniej inicjatywy zbierana jest żywność i odzież dla osób potrzebujących. Natomiast w ramach stacji socjalnej udzielana jest pomoc przedmedyczna, a pielęgniarka odwiedza osoby obłożnie chore i z niepełnosprawnością.

– Początkowo po ogłoszeniu stanu epidemii zamknęliśmy zarówno stację, jak i lodówkę. Nasza pielęgniarka i podopieczni są bowiem w grupie ryzyka i nie chcieliśmy ich narażać – opowiada ks. Wojciech Płoszek, prezes zarządu stowarzyszenia i proboszcz ostródzkiej parafii. Jednak po kilku dniach w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na pomoc stowarzyszenie zdecydowało się wrócić do niektórych działań. – Wiele osób zostało bez pracy i dachu nad głową. Jak nigdy wcześniej pojawił się problem głodu i bezdomności. Staramy się na bieżąco reagować na te potrzeby i wspólnie z innymi organizacjami nieść pomoc – tłumaczy ks. Płoszek.

Lodówka społeczna znowu działa

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego pozostaje na razie nieczynna. Jednak otworzono ponownie lodówkę społeczną. Zaapelowano do darczyńców, by czasowo nie przekazywać odzieży, a jedynie żywność. – Nie chowajmy zapasów, dzielmy się! Dobro wraca z podwójną mocą – przekonuje Barbara Wróblewska, pielęgniarka stacji socjalnej Syloe. Podkreśla też, że lodówka jest regularnie dezynfekowana.

Stowarzyszenie weszło we współpracę z lokalną firmą cateringową. Z zebranych przez stowarzyszenie produktów firma ta przygotowuje codziennie posiłki dla osób potrzebujących i będących w kryzysie bezdomności. – Akcja spotkała się z dużym odzewem. Wiele osób deklaruje chęć wsparcia – mówi ks. Płoszek.

Dary dla potrzebujących i szpitala

Przed Wielkanocą stowarzyszenie wspólnie z kilkoma organizacjami pozarządowymi, gminą Ostróda i Hotelem Anders w Starych Jabłonkach wsparło osoby potrzebujące, przekazując im paczki żywnościowe na święta. Rozdano blisko 300 takich paczek. – Jesteśmy też w stałym kontakcie z blisko czterdziestoma naszymi podopiecznymi i w miarę możliwości zapewniamy im pomoc – podkreśla ks. Płoszek. Ponadto stowarzyszenie we współpracy z Pruską Komandorią Zakonu Joannitów pozyskało kilka tysięcy rękawiczek i strojów ochronnych, które przekazało do ostródzkiego szpitala.

– Nie możemy prowadzić punktu stacjonarnego ale podejmujemy akcje mające na celu wsparcie osób potrzebujących. Gdy tylko będzie to możliwe, wrócimy do normalnej pracy – zapewnia ks. Płoszek.

 

Zobacz: lodówka społeczna w czasach zarazy