– Dzięki programowi Diakonii mogę tu mieszkać i na spokojnie pomyśleć nad swoją przyszłością. Jestem bardzo wdzięczna i zadowolona. To ogromna pomoc – mówi uchodźczyni z Ukrainy, która wraz ze swoim synem została objęta programem wsparcia w wynajmie mieszkania i na rynku pracy, realizowanym przez Diakonię Polską we współpracy z Diakonie Katastrophenhilfe i przy wsparciu finansowym Niemieckiej Pomocy Humanitarnej MSZ Niemiec.
Olena (imię zmienione) pochodzi z Winnicy w środkowej Ukrainie. – Uwielbiam Ukrainę, czułam się w niej bardzo szczęśliwa – podkreśla. Gdy w lutym 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę, zdecydowała się na wyjazd z kilkunastoletnim synem z kraju. Nigdy wcześniej nie była za granicą. Pierwotnie chciała jechać do Niemiec, gdzie ma rodzinę. Na początku marca dotarli do Warszawy. W tym czasie jej syn chorował na płuca. Potrzebowali jak najszybciej znaleźć bezpieczny nocleg.
– Na dworcu w Warszawie rozmawiałam z wolontariuszami, którzy pomogli mi napisać CV i znaleźć mieszkanie. Najważniejsze było, aby mój syn był bezpieczny – wspomina. Trafili do Przytocznej w województwie lubuskim. Przez ponad rok mieszkali z polską rodziną. Mieli dobry kontakt z gospodarzem.
Olena ma wykształcenie w zakresie pedagogiki i administracji publicznej. W Ukrainie rok pracowała w szkole, potem w urzędzie pracy – głównie jako kadrowa. Aby utrzymać się w Polsce, podejmowała różne prace: w kawiarni, prace sezonowe, w fabryce mebli, sprzątanie. Ze względu na bóle kręgosłupa i problemy ze stawami praca fizyczna jest dla niej trudna.
– Syn początkowo chciał wracać do Ukrainy. Po roku zmienił zdanie. Powiedział, że chciałby się uczyć dalej w Polsce – opowiada Olena. Postanowili zamieszkać sami. Olena chce mieć stałą pracę. Zostali objęci programem wsparcia w wynajmie mieszkania i na rynku pracy. To program realizowany przez Diakonię Polską we współpracy z Diakonie Katastrophenhilfe i przy wsparciu finansowym Niemieckiej Pomocy Humanitarnej MSZ Niemiec. W jego ramach Olena i jej syn otrzymali pomoc w znalezieniu mieszkania i półroczne wsparcie finansowe na wynajem. Oprócz tego Olena otrzymała dofinansowanie na kurs, na którym szkoli się na fryzjerkę i barberkę.
– Chcę mieć stałą pracę i poczucie pewności jutrzejszego dnia. Ten program bardzo dużo nam dał – pewność i stabilność – podkreśla. – Dzięki programowi Diakonii mogę tu mieszkać i na spokojnie pomyśleć nad swoją przyszłością. Jestem bardzo wdzięczna i zadowolona. To ogromna pomoc – dodaje.
*
Maryna pochodzi z Zaporoża znajdującego się w południowo-wschodniej Ukrainie, na linii frontu. Ona również przyjechała z kilkunastoletnim synem do Polski na początku marca 2022 r. – Wtedy myślałam, że wyjeżdżamy na dwa tygodnie – wspomina. W Ukrainie zostali jej mąż, drugi, dorosły już syn, mama i teściowa. – Rok 2022 był najgorszym w moim życiu – mówi.
Zamieszkali w Górowie Iławieckim w województwie warmińsko-mazurskim. – To małe, fajne miasto, w którym mieszka dużo Ukraińców. Jest tu zespół szkół z językiem ukraińskim – opowiada Maryna. Pod jej opieką jest nie tylko jej syn, ale czasowo również trzynastoletnia dziewczyna z Ukrainy, której mama musiała wyjechać, a także dziewiętnastoletni Rosjanin, który uczył się w ukraińskiej szkole, a obecnie nie chce wracać do Rosji ze względu na wojnę.
W Ukrainie Maryna była m.in. asystentką parlamentarzysty, zarządzała wspólnotą mieszkaniową, prowadziła sklepy internetowe. W Polsce zaczynała jako opiekunka seniorów, sprzątała w prywatnych budynkach, gotowała, sprzedawała jedzenie. Obecnie pracuje w Polskiej Akcji Humanitarnej, gdzie jest asystentką osób, które otrzymują pomoc, i pomaga im załatwiać różne sprawy.
Wraz z synem również zostali objęci programem pomocy w wynajmie mieszkania, realizowanym przez Diakonię. – Dzięki temu programowi udało nam się znaleźć mieszkanie w lepszym standardzie i w dobrej lokalizacji, 1,5 km do mojej pracy – mówi. Dodaje, że ta pomoc jest dla niej ważna również z innego względu. – Dzięki pomocy Diakonii jestem w stanie opłacić domy opieki w Ukrainie dla mojej mamy i teściowej – tłumaczy.
*
Program wsparcia uchodźców z Ukrainy w wynajmie mieszkania i na rynku pracy jest realizowany przez Diakonię Polską we współpracy z Diakonie Katastrophenhilfe i przy wsparciu finansowym Niemieckiej Pomocy Humanitarnej MSZ Niemiec. Zostało nim objętych ponad 70 rodzin, to jest ponad 200 osób (w tym ponad 100 dzieci), mieszkających w różnych regionach Polski. Wsparcie w wynajmie mieszkania zakłada pomoc uchodźcom z Ukrainy w znalezieniu mieszkania, przygotowaniu i podpisaniu umowy, a także siedmiomiesięczne dofinansowanie wynajmu. W ramach wsparcia na rynku pracy uchodźcy mogą otrzymać dofinansowanie na podniesienie kwalifikacji zawodowych lub rozwinięcie swojej działalności.
Michał Karski
Zobacz też: jak Diakonia Polska pomaga Ukrainie