Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Wolontariusze podsumowali swój czas w Polsce

7 lipca 2021

Wolontariusze podsumowali swój czas w Polsce

Prezentacja podczas seminarium końcowego dla wolontariuszy zagranicznych, które odbyło się online

 

Od października do czerwca grupa wolontariuszy zagranicznych realizowała projekty wolontariackie, koordynowane przez Diakonię Polską. Podczas seminarium końcowego wolontariusze podsumowali swój czas w Polsce. – Ten rok był jednym z najlepszych w moim życiu – mówi jedna z wolontariuszek.

Seminarium odbyło się online 15 czerwca. Prowadziła je Ewa Wunsz, koordynatorka ds. wolontariatu w Diakonii Polskiej. Był to czas na podsumowanie i ewaluację projektów oraz załatwienie spraw administracyjnych.

W seminarium wzięli udział wolontariusze zagraniczni, którzy od października realizowali projekty wolontariackie w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach oraz szkole podstawowej i przedszkolu w Koninie.

– Czas realizacji działań projektowych jak zwykle minął bardzo szybko. Cieszy fakt, że pomimo konieczności działań w pandemicznych ograniczeniach, wolontariusze bardzo wiele zyskali biorąc udział w naszych projektach – mówi Ewa Wunsz.

Polecam wolontariat każdemu

Wolontariusze w swoich sprawozdaniach końcowych podkreślali różnorodność obszarów, w których mogli się rozwijać. – Ten rok w Polsce był jednym z najlepszych w moim życiu. Spotkałam niezwykłych ludzi – opowiada Eva z Francji, która była wolontariuszką w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach i prowadzonym przez nią Ewangelickim Centrum Diakonijnym „Słoneczna Kraina”. Podkreśla, że podczas swojego projektu zebrała szereg cennych doświadczeń, za które jest wdzięczna i o których nigdy nie zapomni. – Dzięki pracy z dziećmi dojrzałam i upewniłam się, co chcę robić w życiu. Polecam każdemu wyjazd na wolontariat. To jedno z najlepszych doświadczeń, jakie można kiedykolwiek mieć w życiu – mówi.

Ewa Wunsz zwraca uwagę, że wolontariusze rozwinęli się językowo, zyskali umiejętności profesjonalne, rozwinęli swoje kompetencje w wielu obszarach, a przede wszystkim przeżyli niezapomnianą przygodę i nawiązali wiele przyjaźni. – Wszyscy wyrazili wdzięczność, za wsparcie, jakie otrzymali w organizacjach podczas tego szczególnego, ale i trudnego czasu. Życzę im wszystkiego, co najlepsze na przyszłość – mówi.

Diakonia Polska od 1999 r. koordynuje projekty wolontariatu międzynarodowego. Jest zarówno organizacją goszczącą, jak i wysyłającą wolontariuszy. Należy do międzynarodowej sieci współpracy organizacji koordynujących wolontariat międzynarodowy EDYN (Ecumenical Diaconal Year Network). Prowadzi projekty wolontariackie w ramach unijnego programu Europejski Korpus Solidarności.

 

Czytaj też:

 

Projekty Międzynarodowego Wolontariatu Diakonijnego współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Europejski Korpus Solidarności”