Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Wolontariusze zagraniczni podsumowali swoje projekty

18 czerwca 2024

Seminarium końcowe dla wolontariuszy zagranicznych w Koninie

 

Kończy się kolejna edycja projektów wolontariatu zagranicznego, koordynowanego przez Diakonię Polską w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Realizujący je młodzi ludzie z różnych krajów świata spotkali się na seminarium końcowym, na którym podsumowali swoje doświadczenia z bycia wolontariuszem w Polsce.

Od października do końca czerwca grupa młodych ludzi z Algierii, Azerbejdżanu, Gruzji, Hiszpanii, Niemiec i Turcji realizowała projekty wolontariackie w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu, Fundacji Bullerbyn w Warszawie, Fundacji Dzieci „Arka” w Warszawie, Fundacji Jesteśmy dla Was w Katowicach, Fundacji Wolna Szkoła w Warszawie oraz szkole podstawowej w Koninie. Projekty te koordynuje Diakonia Polska w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Od 4 do 7 czerwca w Koninie odbyło się seminarium końcowe dla tych wolontariuszy. W ramach edukacji regionalnej uczestnicy mieli okazję poznać Wielkopolskę, zwiedzić konińską starówkę, a także zapoznać się z historią Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w tym mieście.

Ważną częścią seminarium było podsumowanie przebiegu realizowanych projektów. Wolontariusze przedstawili prezentacje multimedialne na temat swoich projektów. Rozmawiali też o doświadczeniach zdobytych podczas pobytu w Polsce, konfrontacji z polską kulturą, stereotypami czy językiem.

Ponadto wolontariusze odwiedzili konińskie przedszkole, w którym poprowadzili warsztaty „Klub małego podróżnika”. W ich ramach zaprezentowali dzieciom kraje, z których pochodzą.

– Seminarium bardzo mi się podobało. Miło było znowu spotkać innych wolontariuszy i wymienić się doświadczeniami z życia w różnych miastach. Program edukacyjny seminarium był dobry. Dobrze było też wyjaśnić kilka istotnych spraw przed zakończeniem naszych projektów – mówi jedna z wolontariuszek.

Seminarium w Koninie przygotowała i prowadziła Ewa Wunsz, koordynatorka ds. wolontariatu w Diakonii Polskiej. – Ogromnie cieszy mnie, że na koniec projektu każdy z wolontariuszy potrafi dostrzec i nazwać korzyści jakie płyną z takiego intensywnego doświadczenia, jakim jest projekt Europejskiego Korpusu Solidarności. Życzę wszystkim naszym wolontariuszom, by czas spędzony z nami w Polsce był także po latach fantastycznym wspomnieniem, a doświadczenia zdobyte w organizacjach goszczących bazą do dalszego rozwoju – podkreśla.

 

Czytaj też:

Zobacz też: Wolontariat europejski

 

Zdjęcia