Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Wolontariuszka z Francji w Katowicach

18 lutego 2021

Wolontariuszka z Francji

Zajęcia w ECD „Słoneczna Kraina”

 

W kilku placówkach diakonijnych i edukacyjnych w Polsce pracują wolontariusze zagraniczni. Młodzi ludzie z Francji, Niemiec i Węgier realizują projekty koordynowane przez Diakonię Polską. O swoich doświadczeniach opowiada Eva, wolontariuszka z Francji.

Eva pochodzi z Étrez. Swój projekt wolontariacki rozpoczęła w październiku. Wraz z inną wolontariuszką – Ágnes z Węgier – pracuje w Ewangelickim Centrum Diakonijnym „Słoneczna Kraina” w Katowicach. – Mam nadzieję, że podczas wolontariatu wiele odkryję i nauczę się z polskiej kultury, a także że będę przydatna dla dzieci, z którymi będę pracować. Chciałabym skończyć ten wolontariat z nowymi umiejętnościami edukacyjnymi i artystycznymi – mówiła Eva na początku projektu (pisaliśmy o tym tutaj).

Tegoroczni wolontariusze trafili na trudne wyzwanie – pandemia COVID-19 uniemożliwia prowadzenie wielu standardowych działań w placówkach diakonijnych. Sytuacja ta jest okazją do wykazania się jeszcze większą kreatywnością, bardzo potrzebną przy realizacji projektów wolontariackich.

Eva prowadzi dla dzieci niektóre zajęcia online, np. naukę języków obcych. – Te lekcje idą mi coraz lepiej – mówi. Cieszy się też z każdego możliwego kontaktu bezpośredniego. – Miło było pracować w „realu” i myślę, że pozwoliło to utrzymać więź, którą zaczęliśmy tworzyć, kiedy centrum było jeszcze otwarte – opowiadała w grudniu.

Na święta i Nowy Rok wyjechała do rodzinnej Francji. Do Katowic wróciła po dwóch tygodniach. Podczas ferii zimowych w „Słonecznej Krainie” odbywały się zajęcia dla dzieci. Tematem przewodnim byli superbohaterowie. – Prowadziliśmy dla dzieci warsztaty, podczas których tworzyły kostiumy, maski, układy taneczne, grały w gry – opowiada wolontariuszka. Mówi też, że bardzo się cieszy z powrotu do pracy po przerwie, mimo że czasem jest zmęczona. – Brakowało mi tego budzenia się rano z perspektywą konkretnej pracy do wykonania w ciągu dnia i wracania do domu późnym wieczorem, będąc zmęczoną, ale z dobrego powodu. Jestem z tego bardzo zadowolona – podkreśla.

 

Projekty Międzynarodowego Wolontariatu Diakonijnego współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Europejski Korpus Solidarności”