Anna będzie prowadzić warsztaty i kursy z malowania na piasku dla dzieci. Viktoriia otworzy sklep internetowy zaopatrujący salony kosmetyczne. Obie otrzymały dofinansowanie na rozwinięcie swoich działalności w ramach programu wsparcia uchodźców z Ukrainy na rynku pracy, prowadzonego przez Diakonię Polską w partnerstwie z Diakonie Katastrophenhilfe i przy wsparciu finansowym Niemieckiej Pomocy Humanitarnej MSZ Niemiec.
Obie przyjechały z dziećmi do Polski w marcu 2022 r., tuż po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Anna pochodzi z Charkowa na wschodzie Ukrainy, Viktoriia z Chmielnickiego na środkowym zachodzie tego kraju.
W Polsce Anna z córką i dwoma kotami najpierw mieszkała u przyjaciół, potem przenieśli się do samodzielnie wynajmowanego mieszkania w Warszawie. W Ukrainie przed wybuchem wojny Anna pracowała w biurze doradztwa prawnego w dziale sprzedaży i marketingu. Od czterech lat zajmuje się też sztuką wykonywaną w piasku. W Ukrainie sztuka ta prężnie się rozwija, w Polsce jest mało znana. I właśnie tym Anna chce się zająć zawodowo w Polsce. Będzie prowadziła dla dzieci warsztaty i kursy w malowania na piasku.
Viktoriia przed wybuchem pełnoskalowej wojny w Ukrainie najpierw pracowała jako księgowa, a później w różnych salonach kosmetycznych. Po przyjeździe do Polski przez półtora roku mieszkała z dziećmi w Warszawie w kawalerce znajomych siostry. Gospodarze byli dla nich bardzo pomocni. Dzieci od razu poszły do szkoły, a Viktoriia podejmowała różne prace – najpierw sprzątała, później pracowała w sklepie internetowym, wreszcie w swoim zawodzie – w salonie kosmetycznym.
Od kilku miesięcy mieszka z dziećmi w mieszkaniu, które wynajęła dzięki temu, że zostali objęci programem wsparcia uchodźców w wynajmie mieszkania. To program prowadzony przez Diakonię Polską w partnerstwie z Diakonie Katastrophenhilfe i przy wsparciu finansowym Niemieckiej Pomocy Humanitarnej MSZ Niemiec. W ramach tego programu można też uzyskać wsparcie na rynku pracy. Viktoriia otrzymała dofinansowanie na otwarcie sklepu internetowego, który będzie zaopatrywać salony kosmetyczne. – Jest duże zapotrzebowanie na materiały kosmetyczne z Ukrainy – tłumaczy. Wzięła udział w kursie dotyczącym importu, aby sprowadzane przez nią materiały uzyskały w Polsce odpowiednią certyfikację. Nawiązała też kontakty z osobami pracującymi w salonach kosmetycznych, aby zainteresować je swoją ofertą.
*
Program wsparcia uchodźców z Ukrainy w wynajmie mieszkania i na rynku pracy jest realizowany przez Diakonię Polską we współpracy z Diakonie Katastrophenhilfe i przy wsparciu finansowym Niemieckiej Pomocy Humanitarnej MSZ Niemiec. Wsparcie w wynajmie mieszkania zakłada pomoc uchodźcom z Ukrainy w znalezieniu mieszkania, przygotowaniu i podpisaniu umowy, a także siedmiomiesięczne dofinansowanie wynajmu. W ramach wsparcia na rynku pracy uchodźcy mogą otrzymać dofinansowanie na podniesienie kwalifikacji zawodowych lub rozwinięcie swojej działalności. Pierwsza edycja programu trwała od sierpnia 2023 r. do czerwca 2024 r. Wsparciem w wynajmie mieszkania zostało objętych ponad 70 rodzin, to jest ponad 200 osób (w tym ponad 100 dzieci), natomiast pomoc na rynku pracy otrzymało ponad 100 osób. W lipcu rozpoczęła się druga edycja programu.
mk
Zobacz też: jak Diakonia Polska pomaga Ukrainie