Wybierz język

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Zmarła dr Rita Scheller

29 lipca 2020

Fot. pommerkonvent.de, inauguracja stacji diakonijnej w Koszalinie w 2002 roku

W dniu 16 lipca 2020 zmarła dr Rita Scheller. Była wieloletnią przewodniczącą Zarządu Fundacji Rita von Gaudecker z siedzibą w Hannoverze, w Niemczech. Dzięki wsparciu Fundacji i osobistemu zaangażowaniu dr Scheller możliwe były inauguracja i rozwój działalności diakonijnej w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koszalinie.

Diakonia Polska i Parafia Ewangelicko-Augsburska w Koszalinie współpracę z Fundacją Rita von Gaudecker zainaugurowały w 2001 roku. Dzięki trójstronnej umowie, w 2002 roku w Koszalinie rozpoczęła działalność stacja diakonijna. Zaplecze stacji stanowił budynek nazywany Domem Diakonii, zakupiony dla koszalińskiej parafii przez Fundację Rita von Gaudecker. Po przeprowadzeniu niezbędnych remontów dom ten stał się także pierwszym własnym „miejscem na ziemi” dla koszalińskich parafian. To w nim odbywały się adwentówki, spotkania wielkanocne, godziny biblijne. Inauguracja stacji diakonijnej i zatrudnienie koordynatora umożliwiły z kolei rozeznanie potrzeb tych, którzy wymagają pomocy i wsparcia ze względu na trudną sytuację życiową.

Zaangażowanie dr Rity Scheller

Tym działaniom dr Rita Scheller towarzyszyła osobiście. Finansowe wsparcie przez Fundację Rita von Gaudecker w latach 2001-2011 pozwoliło stacji się rozwinąć i na stałe wpisać się w świadomość mieszkańców Koszalina, także tych spoza parafii. Dzięki temu Diakonia Koszalin do dziś pozostaje świadectwem miłości i troski o drugiego człowieka. Rita Scheller Koszalin odwiedziła także w grudniu 2011, kiedy parafialna stacja diakonijna obchodziła jubileusz 10-lecia istnienia.

List kondolencyjny do Rodziny ś.p. Rity Scheller skierowali bp Ryszard Bogusz i Wanda Falk, Prezes i Dyrektor Generalna Diakonii Polskiej. „Współpraca z nią była owocna, zorientowana na cel i dobro człowieka. Bardzo trudno jest nam się z nią żegnać. Była częścią Diakonii Polskiej i na zawsze pozostanie w naszej pamięci” – napisali.