Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

Przekaż nam swój 1%. KRS: 0000260697
Czytaj więcej

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Zmarła Pani Adda Hasiuk

3 lutego 2020

Pani Adda Hasiuk odbiera w imieniu Komisji Diakonii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Warszawie wyróżnienie Diakonii Polskiej w 2016 roku (fot. Michał Karski)

 

W sobotę, 1 lutego, zmarła Adda Hasiuk. Była wieloletnią przewodnicząca Komisji Diakonii warszawskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy.

Pani Adda Hassiuk udzielała się na wielu płaszczyznach pracy parafialnej. Z zawodu pielęgniarka, towarzyszyła pracy katechetycznej wśród dzieci i młodzieży. Aktywnie angażowała się w kontakty polsko-holenderskie w ramach Komisji Amsterdamskiej. Towarzyszyła pracom Koła Pań i Koła Seniorów, udzielała się w Radzie Parafialnej. W jej sercu szczególne miejsce zajmowała jednak praca diakonijna. Pani Adda dała się poznać jako człowiek niezwykle skromny, nie odmawiała swojego czasu żadnemu człowiekowi w potrzebie. Wszystko w myśl biblijnego przesłania, stanowiącego również motto Diakonii Polskiej: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście” (Mt 25,40).

Pani Adda była osobą szczególnie wrażliwą na ludzkie potrzeby i problemy. Swoją codzienną postawą dawała przykład do naśladowania. Pozostawała także zawsze pełną uśmiechu, ciepła, ludzkiej życzliwości i pokory. Wykazywała się również niezwykłą energią, była zawsze gotowa do podejmowania się nowych wyzwań. Swoim otwartym sercem dawała wsparcie i poczucie bezpieczeństwa tym, którzy byli schorowani, samotni i pozbawieni nadziei na jakąkolwiek pomoc.

Komisja Diakonii

Szczególnie bliska pozostawała jej Komisja Diakonii warszawskiej Parafii św. Trójcy. Komisję tworzy grono kobiet niezwykle zaangażowanych, bezinteresownych i wytrwałych w swojej służbie i pracy. W 2016 r. zostały one przez Diakonię Polską uhonorowane za cichą i sumienną od lat pracę na rzecz osób starszych i dzieci. Wyróżnienie w imieniu komisji odebrała właśnie Adda Hasiuk. – Proszę o modlitwy, by było więcej młodych rąk do pracy – powiedziała odbierając dyplom.

Najważniejsze cele działalności komisji to: praca na rzecz bliźniego; opieka nad seniorami; odwiedziny u osób samotnych i chorych, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy; utrzymywanie z osobami potrzebującymi wsparcia stałego kontaktu telefonicznego. Członkinie Komisji Diakonii wspierają  potrzebujących w umawianiu wizyt lekarskich, wykupie leków czy codziennych zakupach. Dla parafialnych seniorów Komisja Diakonii zainicjowała także świąteczne śniadania: wielkanocne i bożonarodzeniowe. Każdorazowo dla średnio 40–50 osób. Prowadzi również coniedzielną kawiarenkę po przedpołudniowym nabożeństwie, przeznaczając zebrane ofiary na działalność charytatywną. Członkinie Komisji, ze szczególnie widocznym osobistym zaangażowaniem zmarłej Pani Addy Hasiuk, od lat włączają się w doroczne akcje, współorganizowane przez Diakonię Polską – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom,  „Prezent pod Choinkę” czy Skarbonkę diakonijną.

Dzięki bezinteresownej służbie Pani Addy Hasiuk wiele ze wspomnianych inicjatyw mogło się rozwinąć i być kontynuowanych przez wiele kolejnych lat. To także za jej sprawą wielu ludzi młodych uwrażliwionych zostało na obecność i potrzebę wsparcia osób starszych, niepełnosprawnych i chorych. Jej odejście zasmuciło rodzinę, współpracowników i szerokie grono przyjaciół. Diakonijna służba i zaangażowanie Pani Addy nie tylko inspirowały do dalszej pracy, ale i świadczyły o miłości bliźniego i realizacji chrześcijańskiego powołania.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w czwartek, 6 lutego 2020 roku w kościele św. Trójcy przy pl. Małachowskiego. Zmarłą żegnała rodzina oraz liczne grono przyjaciół i znajomych. Po nabożeństwie pogrzebowym Ś. P. Adda Hasiuk pochowana została na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie przy ul. Młynarskiej.

Podaruj Diakonii 1% podatku

Podaruj Diakonii 1% podatku To Twój dar serca