Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Zmarła ś.p. Victoria Munsey

3 marca 2023

ś.p. Victoria Munsay (fot. Eurodiaconia)

 

27 lutego 2023 r. zmarła Victoria Munsey, wiceprzewodnicząca Zarządu Eurodiaconii i wiceprzewodnicząca Synodalnej Komisji ds. Diakonii Kościoła Waldensów.

Urodzona w USA Victoria Munsey swoje życie związała z Włochami i ukochanym miastem Torre Pelice. Przez wiele lat służyła swoimi talentami, a istotną częścią jej życia była służba na rzecz bliźniego. Do 2022 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej zarządu Diakonii Valdese, od 2015 służyła w Zarządzie Eurodiaconii, od 2019 r. jako jego wiceprzewodnicząca. Dla przedstawicieli Eurodiaconii i grup studyjnych odwiedzających Kościół Waldensów była niezwykle gościnna i zostanie zapamiętana jako osoba pełna życiowej radości i życzliwości.

W 2014 r. przedstawiciele Diakonii Polskiej gościli we Włoszech i przyglądali się działalności Diakonii Waldensów. W roku 2017 r. do Polski przyjechała między innymi Victoria Munsey, aby ze swoimi współpracownikami zapoznać się z inicjatywami diakonijnymi oraz działalnością Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Po otrzymaniu informacji o śmierci Victorii Munsey Dyrektor Generalna i Prezes Diakonii wystosowali w imieniu Diakonii Polskiej oficjalny list kondolencyjny. „Victoria Munsey służyła swoją wiedzą, sama pozostając pełną ciepła, ludzkiej życzliwości i pokory. Zawsze była gotowa do okazania serdeczności, podzielenia się dobrym słowem, zrozumienia ludzkich trudności. Była pełna empatii dla innych i nie odmawiała swojego czasu tym, którzy prosili ją o pomoc” – napisali.

 

Czytaj:

 

CSD – Diakonia Waldensów (Synodalna Komisja ds. Diakonii) została powołana w 1993 r. przez Synod Kościoła Ewangelickiego Waldensów. Osobowość prawną uzyskała w 1998 r. Zajmuje się m.in. prowadzeniem domów opieki dla seniorów oraz ośrodków dla młodzieży i osób z niepełnosprawnością, wpieraniem projektów na rzecz solidarności społecznej, wolontariatem.

Kościół Waldensów korzeniami sięga XII w. i działalności lyońskiego kupca Piotra Valdo. W kolejnych latach waldensi byli pod wpływem husytyzmu, w XVI w. przyjęli reformację szwajcarską. Przez lata byli prześladowani. Obecnie we Włoszech tworzą Kościół unijny z metodystami. Kościół Ewangelicki Waldensów należy do Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych. Obecnie liczy ok. 30 tys. wiernych.