– Jestem bardzo wdzięczna za szansę wzięcia udziału w tym projekcie. Dużo się nauczyłam – stałam się bardziej cierpliwa, przekonałam się, że problemy najczęściej nie są przeszkodami, ale okazją do tego, aby coś zmienić na lepsze – mówi o swoim wolontariacie w Polsce Elisa z Włoch. Właśnie odbyło się seminarium końcowe dla wolontariuszy zagranicznych, koordynowanych przez Diakonię Polską.
Ze względu na pandemię COVID-19 seminarium nie mogło się odbyć w formie tradycyjnego spotkania. Zostało więc przeprowadzone on-line 25 czerwca. Uczestniczyło w nim dziewięcioro wolontariuszy, którzy w minionym roku realizowali projekty koordynowane przez Diakonię Polską w ramach wolontariatu międzynarodowego.
Seminarium prowadziła Ewa Wunsz, koordynatorka ds. wolontariatu w Diakonii Polskiej. Wolontariusze podsumowali swoje projekty i zaprezentowali przebieg działań. Przeprowadzono też ewaluację działań i efektów edukacyjnych projektu.
– Jestem bardzo wdzięczna za szansę wzięcia udziału w tym projekcie. Dużo się nauczyłam – stałam się bardziej cierpliwa, dzięki mojej koordynatorce przekonałam się, że problemy najczęściej nie są przeszkodami, ale okazją do tego, aby coś zmienić na lepsze – mówi o swoim wolontariacie Elisa z Sycylii, która od października realizowała projekt w Ewangelickim Centrum Diakonijnym „Słoneczna Kraina” w Katowicach (pisaliśmy o niej tutaj). – Dzięki dzieciakom, z którymi pracowałam, zdałam sobie sprawę, że nie trzeba wszystkiego wiedzieć, by wnieść coś dobrego. Czasem wystarczy się serdecznie uśmiechnąć albo przytulić – opowiada.
Wolontariusze realizowali również swoje projekty w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu, Szkole Podstawowej nr 1 w Koninie, Przedszkolu nr 1 w Koninie oraz Domu Opieki Kościoła Chrześcijan Baptystów „Nasz Dom” w Białymstoku.
Ewa Wunsz zwraca uwagę, że tegoroczne działania z zakresu wolontariatu międzynarodowego były dla wszystkich wyzwaniem. – Sytuacja wymagała elastyczności i zmiany koncepcji pracy wolontariuszy na działania zdalne. Cieszę się, że udało się dokończyć działania, że nikt nie musiał zrezygnować z udziału w projekcie wcześniej. Myślę, że epidemiologiczne ograniczenia uświadomiły nam wszystkim, jak ważni są inni ludzie w naszym życiu, jak istotną wartością jest wolność decydowania, przemieszczania się, jak bardzo powinniśmy cenić możliwość swobodnego podróżowania, jak cenne jest zdrowie – mówi koordynatorka ds. wolontariatu.
Diakonia Polska od 1999 r. koordynuje programy wolontariatu międzynarodowego. Jest organizacją wysyłającą i goszczącą wolontariuszy. Koordynuje projekty wolontariackie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Należy też do Ecumenical Diaconal Year Network – międzynarodowej sieci współpracy organizacji chrześcijańskich, prowadzących programy wolontariackie.
mk