Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Światowy Dzień Uchodźcy w Zgierzu

24 czerwca 2024

Prezentacja o działaniach Diakonii Polskiej podczas Światowego Dnia Uchodźcy w Centrum Społeczności w Zgierzu (fot. mk)

 

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy w Centrum Społeczności w Zgierzu odbyło się spotkanie, podczas którego można było m.in. wysłuchać historii uchodźców, informacji o działaniach na rzecz uchodźców prowadzonych przez Diakonię Polską i Fundację LWF w Polsce, a także skosztować kuchni ukraińskiej.

Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest 20 czerwca i ma upamiętniać odwagę i siłę uchodźców na całym świecie. Centrum Społeczności z Zgierzu to miejsce, gdzie uchodźcy mogą się zwrócić o pomoc. Znajduje się w budynku miejscowej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i jest koordynowane przez Fundację LWF w Polsce.

20 czerwca odbyło się tam spotkanie z okazji Światowego Dnia Uchodźcy. Obecni na nim byli uchodźcy, osoby zaangażowane w ich wspieranie, przedstawiciele Diakonii Polskiej, Fundacji LWF w Polsce, a także miejscowych parafii, władz samorządowych, policji i in.

Uczestnicy mogli wysłuchać historii uchodźczyń z Ukrainy, które uzyskały pomoc właśnie w zgierskim Centrum Społeczności. Zaprezentowane zostały również działania pomocowe na rzecz uchodźców, prowadzone przez Fundację LWF w Polsce i Diakonię Polską. Agnieszka Jelinek opowiadała o projektach Diakonii Polskiej zarówno na rzecz uchodźców zarówno z Ukrainy, jak i z granicy polsko-białoruskiej.

Po prezentacjach był czas na integrację uczestników spotkania. Można było skosztować ukraińskiej kuchni, a także porozmawiać o sytuacji uchodźców i możliwości ich wspierania. Pracownicy Diakonii Polskiej opowiadali o najnowszym projekcie wsparcia uchodźców w wynajmie mieszkania i na rynku pracy, który Diakonia Polska prowadzi we współpracy z Diakonie Katastrophenhilfe przy wsparciu finansowym Niemieckiej Pomocy Humanitarnej MSZ Niemiec.

mk

 

Zobacz też:

 

Fotorelacja ze spotkania (fot. mk)

 

Zdjęcia