Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

Przekaż nam swój 1%. KRS: 0000260697
Czytaj więcej

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Zmarł ks. Emil Gajdacz

13 października 2020

Zmarł ks. Emil Gajdacz

Ks. Emil Gajdacz

W wieku 80 lat zmarł ks. Emil Gajdacz, emerytowany duchowny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, wieloletni dyrektor Ewangelickiego Domu Opieki „Emaus” w Dzięgielowie, a także duszpasterz tamtejszego Diakonatu Żeńskiego „Eben-Ezer”. W 2008 r. duchowny został laureatem nagrody Diakonii Polskiej. Chorował na COVID-19.

Ks. Emil Gajdacz urodził się w 1940 r. w Goleszowie. W 1970 r. ukończył studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W tym samym roku został ordynowany na księdza w Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Był wikariuszem, a następnie  proboszczem pomocniczym parafii w Cieszynie. W 2005 r. został mianowany proboszczem-administratorem nowo powstałej parafii w Dzięgielowie. Rok później przeszedł na emeryturę. W latach 1987­–2007 był członkiem Synodu Kościoła.

Przez diakonię integrował społeczność

Duchowny angażował się w swej pracy duszpasterskiej m.in. w pomoc osobom chorym i z niepełnosprawnością. W 1984 r. został duszpasterzem Diakonatu Żeńskiego „Eben-Ezer” w Dzięgielowie i dyrektorem tamtejszego Ewangelickiego Domu Opieki „Emaus”. W 2001 r. uruchomił Dom Seniora „Emaus 2”. Od 1997 r. z ramienia Diakonatu organizował bezpłatne, ponadwyznaniowe kursy opieki nad chorym geriatrycznym. Był też członkiem synodalnej komisji ds. diakonii.

W 2008 r. Rada Diakonii Polskiej przyznała ks. Emilowi Gajdaczowi swoją nagrodę i statuetkę „Miłosiernego Samarytanina” w uznaniu zasług na polu diakonii. „Ks. Gajdacz rozpropagował na terenie powiatu cieszyńskiego dzieło diakonii i pracę charytatywną; był tym, który zmieniał świadomość i myślenie na jej temat. To właśnie prowadzona przez niego praca diakonijna integrowała lokalną społeczność, bez względu na wyznanie i poglądy. Owocem tej pracy była dobra współpraca i kontakty z samorządem lokalnym i władzami powiatu” – czytamy w tekście laudacji z okazji przyznania tej nagrody.

Ks. Emil Gajdacz zmarł 13 października w Cieszynie. Pozostawił żonę Helenę. Jest kolejnym duchownym luterańskim, który w ostatnich dniach zmarł w wyniku zakażenia koronawirusem. W zeszłym tygodniu odeszli ks. Piotr Wowry i bp Jan Szarek (pisaliśmy o tym tutaj i tutaj). Wszyscy trzej byli związani z Diakonią Polską.

Podaruj Diakonii 1% podatku

Podaruj Diakonii 1% podatku To Twój dar serca