Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Zmarł ks. Friedrich Johann Mach

16 sierpnia 2023

Ks. Friedrich Johann Mach podczas Gali Ubi Caritas 2016, na której otrzymał nagrodę specjalną Diakonii Polskiej (fot. Michał Karski)

 

Zmarł ks. Friedrich Johann Mach, luterański duchowny od wielu lat mieszkający w Niemczech, zaangażowany w pomoc charytatywną i medyczną w Polsce. W 2016 r. otrzymał nagrodę specjalną Diakonii Polskiej w uznaniu za zaangażowanie na rzecz pracy diakonijnej i pomocy bliźniemu.

Ks. Friedrich Johann Mach urodził się w 1934 r. w Katowicach. Od wielu lat mieszkał w Norymberdze w Niemczech. Nigdy jednak nie stracił łączności ze swoim macierzystym Kościołem luterańskim w Polsce i wspierał go na różne sposoby, organizując m.in. transporty z pomocą charytatywną czy też medyczną dla wielu parafii w Polsce. Wraz żoną, prof. Barbarą Städtler-Mach, prowadzili otwarty dom, gdzie z gościny, noclegu, pomocy materialnej i duchowej mogło skorzystać wiele osób. Diakonia Polska w 2016 r. przyznała ks. Machowi nagrodę specjalną w uznaniu za jego wieloletnie zaangażowanie na rzecz pracy diakonijnej i pomocy bliźniemu. Nagroda została wręczona podczas Gali Ubi Caritas.

„W naszej diakonijnej wspólnocie w Polsce ks. Friedrich Johann Mach na zawsze pozostanie w pamięci. Był niezwykłym człowiekiem, który uczynił świat lepszym miejscem, również w Polsce” – napisała w liście kondolencyjnym do rodziny zmarłego Wanda Falk, dyrektor Diakonii Polskiej.

Ks. Friedrich Johann Mach zmarł 9 sierpnia w Norymberdze. Miał 88 lat.

 

Czytaj też: Nagrody Diakonii Polskiej 2016