Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

175-lecie Diakonii w Niemczech

3 października 2023

© Diakonie Deutschland

Diakonia w Niemczech obchodzi swoje 175-lecie. Z tej okazji w Berlinie odbyły się jubileuszowe obchody. Wzięła w nich udział dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk.

Uroczystość odbyła się 22 września – dokładnie w 175. rocznicę przemówienia ks. Johanna Hinricha Wicherna na Ewangelickim Kirchentagu w Wittemberdze. W czasach gwałtownej zmiany społecznej, industrializacji i ubożenia społeczeństwa duchowny wytknął Kościołowi brak działań na rzecz wsparcia potrzebujących. Przemówienie to uchodzi za początek zorganizowanej działalności pomocowej Kościoła w Niemczech. Wtedy właśnie zaczęły się tam kształtować struktury organizacyjne Diakonii.

Dzisiaj Diakonia Niemiecka zatrudnia ponad 600 tys. osób, w jej działania zaangażowanych jest ok. 700 tys. wolontariuszy. Co roku w ponad 30 tys. instytucji diakonijnych w Niemczech wsparcie otrzymuje ok. 10 mln ludzi. Diakonia Niemiecka współpracuje też z wieloma organizacjami partnerskimi. Jedną z nich jest Diakonia Polska.

Od początku działalności Diakonii Polskiej w latach 90. trwa współpraca z Diakonią Niemiecką w zakresie wymiany doświadczeń, ale również konkretnych projektów pomocowych. Przykładem tej współpracy z ostatnich miesięcy są wspólne projekty Diakonii Polskiej i Diakonie Katastrophenhilfe (odpowiedzialnej w Diakonii Niemieckiej za pomoc humanitarną) na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. W 2022 r. Diakonia Polska przyznała Diakonii Niemieckiej nagrodę „Miłosiernego Samarytanina”, wyrażając w ten sposób uznanie i wdzięczność za jej aktywną troskę o bliźniego w potrzebie poprzez budowanie i wspieranie partnerskiej współpracy w zakresie prowadzenia działalności pomocowej.

„Lista projektów zrealizowanych przez ponad 25 lat w ramach naszej współpracy mogłaby wypełnić całe strony. Myślimy o tym z ogromną wdzięcznością. Dzisiaj tworzymy diakonijną wspólnotę, w której dzielimy te same wartości. To niezwykłe doświadczenie w wymiarze duchowym, ale też praktycznym. Dzięki tej wspólnocie możemy bowiem skuteczniej pomagać ludziom w potrzebie, okazując im solidarność i dając nadzieję na lepsze jutro” – napisała w swych pozdrowieniach z okazji jubileuszu Diakonii Niemieckiej Wanda Falk, dyrektor Diakonii Polskiej.

W uroczystości jubileuszowej w Berlinie wzięło udział wiele osób związanych z Diakonią, w tym przedstawiciele organizacji partnerskich. Obecna była przewodnicząca rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) bp Annette Kurschus, a także kanclerz Niemiec Olaf Scholz. – Jestem wdzięczny, że nasze państwo może liczyć na aktywne wsparcie Diakonii i wielu innych organizacji charytatywnych. Bez nich nie dałoby rady. Potrzebujemy obywatelek i obywateli, którzy codziennie angażują się w działania stowarzyszeń i organizacji, Kościołów i właśnie Diakonii. Trzymają nasz kraj razem. Od 175 lat zmieniają go na lepsze – powiedział szef niemieckiego rządu.

 

Czytaj: wywiad z prezydentem Diakonii Niemieckiej ks. Ulrichem Lilie dla diakonia.org.pl