Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Polsko-ukraińska integracyjna Wigilia w Kaliszu

26 grudnia 2023

Fot. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kaliszu

 

24 grudnia 2023 roku, we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Kaliszu, zorganizowana została integracyjna polsko-ukraińska Wigilia dla osób samotnych, a także wszystkich gości, którzy chcieli spędzić wieczór z innymi. Inicjatywę wsparła Diakonia Polska.

Ta wyjątkowa wigilijna kolacja odbyła się w Kaliszu, 24 grudnia o godzinie 16.00, czyli dokładnie wtedy, kiedy wiele osób zasiadało do wigilijnego stołu. Inicjatorem wydarzenia była kaliska Fundacja CHOPS, a współorganizatorem – Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kaliszu.

W spotkaniu uczestniczyło ponad trzysta osób, bez względu na kraj pochodzenia, wyznanie czy pozycję społeczną. Uroczystość rozpoczęła się ekumeniczną modlitwą, którą zmówili duchowni trzech Kościołów – ks. Michał Kühn z parafii ewangelicko-augsburskiej, ks. Antoni Wita z parafii rzymskokatolickiej oraz pastor Jerzy Rycharski ze wspólnoty Kościoła Bożego w Chrystusie. Wspólny czas przy posiłku, przełamanie się opłatkiem, składanie życzeń, śpiew kolęd, bliskość drugiego człowieka – to wszystko towarzyszyło realizacji tego niezwykłego integracyjnego projektu. Nie zabrakło niespodzianek, upominków i podniosłej atmosfery. W Wigilii udział wzięli także przedstawiciele lokalnych władz. Gościem muzycznym spotkania był Mieczysław Szcześniak. Zorganizowanie spotkania było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy i współpracy wielu instytucji – wsparcie przekazane zostało zarówno ze strony miasta Kalisza i lokalnych przedsiębiorców, jak i ze strony parafii i organizacji pozarządowych.

Włączenie się w organizację wigilijnej kolacji przez kaliską parafię ewangelicką i zrealizowanie wspólnego projektu z Diakonią Polską to kolejny przykład działań ponad podziałami, zwracający szczególną uwagę na potrzeby osób samotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Tym bardziej, że rok 2023 to kolejne już Boże Narodzenie, które na nowym dla siebie miejscu spędzają ukraińskie rodziny, zmuszone do opuszczenia swojej ojczyzny ze względu na toczącą się wojnę.

Kaliska parafia jest jedną z luterańskich parafii w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce, które od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę aktywnie włączyły się w pomoc ukraińskim uchodźcom. W Kaliszu realizowane były między innymi projekty wsparcia gotówkowego czy też projekty integracyjne.

 

Czytaj też:

Relacja nt przeprowadzonego programu pomocy gotówkowej w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kaliszu

Diakonia Polska wspiera uchodźców z Ukrainy

 

Fot. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kaliszu, Fundacja CHOPS

Zdjęcia