Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Spotkanie z Diakonią fińską

16 września 2012

podróż studyjną do Helsinek

Przedstawiciele polskiej i fińskiej Diakonii (fot. Diakonia Polska)

Przedstawiciele Diakonii Polskiej odbyli podróż studyjną do Helsinek, gdzie zapoznali się z działalnością diakonijną tamtejszego Kościoła luterańskiego na różnych szczeblach, jak też z systemem kształcenia pracowników diakonijnych.

Podróż miała miejsce od 12 do 14 września. Wzięli w niej udział prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz, dyrektor generalna Wanda Falk, dyrektorzy Diakonii diecezjalnych: ks. Marcin Brzóska, ks. Jan Raszyk, ks. Roland Zagóra, ks. Wojciech Froehlich, ks. Robert Sitarek, były prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Waldemar Pytel oraz Agnieszka Jelinek z biura Diakonii Polskiej. W Helsinkach spotykali się z przedstawicielami Diakonii Kościoła luterańskiego w Finlandii, którzy opowiadali o swojej pracy.

Praca diakonijna należy do ważnych działalności Kościoła luterańskiego w Finlandii. W swoich strukturach kościelnych do reprezentowania spraw diakonii jest oddelegowany biskup diecezjalny (tzw. biskup ds. diakonii).

Każda parafia jest aktywna diakonijnie i stanowi część ogólnokrajowej Diakonii Fińskiej, która posiada jasną strategię działania, realizowaną wspólnie i wprowadzaną w życie w parafiach. Prowadzi szpitale i domy opieki dla seniorów, pomaga ubogim i dyskryminowanym. Osobom w trudnej sytuacji materialnej zapewnia produkty spożywcze, pomoc dzieciom, organizuje obozy dla rodzin. Pomaga też bezrobotnym, uzależnionym, więźniom. W parafialną pracę diakonijną włączono także troskę o środowisko naturalne i ekologię.

Diakonia fińska posiada system kształcenia socjalnych pracowników diakonijnych oraz „pielęgniarek diakonijnych”. Angażuje się także w debaty społeczne i polityczne w celu poprawienia warunków życia osób dyskryminowanych.